Bod 2. Kontaminanty
a) Akrylamid
- Aktualizace o vývoji právních předpisů a výstrahách RASFF
Do konce dubna budou pokračovat diskuse s pracovní skupinou členských států pro průmysl, životní prostředí a kontaminanty. Zveřejnění finálního návrhu se očekává nejdříve v březnu na Foru. Členové budou informováni o jeho konání 2 týdny dopředu. Sekretariát v současné době vyhodnocuje výsledky dotazníku o potencionálních dopadech návrhu stanovení maximálního limitu (ML) akrylamidu v určitých potravinách.
- Zpětná vazba od národních federací
Německo a Holandsko poskytlo zpětnou vazbu Komisi; bez odezvy. Irsko podporuje stanovení
ML stejně jako snižování množství akrylamidu v potravinách. Panují obavy z vyšších nákladů, které se navíc promítnou do spotřebitelských cen. FDE by se měl zaměřit na duplicitu nařízení, nedostatečné posouzení dopadů a nadměrné užívání principu předběžné opatrnosti.
b) 3-MCPD estery mastných kyselin, glycidyl estery mastných kyselin
- Aktualizace o vývoji regulace a zpětná vazba od národních federací
V létě Komise vyzvala členské státy k vyplnění dotazníku o ML a referečních limitech, diskuze probíhají paralelně s diskuzemi o akrylamidech. FDE zaslal Komisi svoje stanovisko, ve kterém navrhuje sledovat vývoj situace ML pro ingredience a na jejich základě posoudit nutnost stanovení ML pro 3-MCPD estery mastných kyselin, glycidyl estery mastných kyselin místo toho, aby maximální limity byly rovnou stanoveny.
Česká republika je proti zavedení ML pro hotové výrobky a podporuje pokračování práce na legislativě, která se vztahuje na všechny suroviny, které by mohly způsobit kontaminaci (např. emulgátory).
c) Furan – Aktualizace
Po mnoha letech Komise v březnu 2022 zveřejnila doporučení o monitorování přítomnosti furanu v potravinách včetně potravin pro děti. Nitrofurany byly stanoveny jako antimikrobiální látky a nikoli procesní kontaminanty. Od 28/11/2022 platí pro všechny potraviny živočišného původu nižší hodnoty RPA než v současnosti.
Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU, PAH) – holandská studie ukazuje, že přenos PAU z čajových lístků do nálevu je možný. Sekretariát očekává vynětí čaje z ML platné pro prášky rostlinného původu používané při přípravě nápojů v přepracovaném znění 1881/2006 omaximálních limitech některých kontaminujících látek v potravinách.
3. Kontaminanty
a) Mykotoxiny (a příslušný prováděcí předpis, nařízení 401/2006)
Od července do září probíhala cílená konzultace, v říjnu potom dvoudenní workshop o Mykotoxinech a rostlinných toxinech. Sekretariát zveřejní návrh nařízení na zasedání SCoPAFF na konci února, to vejde v platnost 01/07/2024. Návrh respektuje dřívější připomínky FDE.
- Deoxynivalenol (DON) a toxiny T-2 a HT-2
Nové maximální limity nebyly navrženy pro DON, v případě toxinů T-2 a HT-2 nebyly prozatím ukončeny diskuze o ML v ovsu a produktech získaných z ovsa. ML vejdou v platnost dne 01/07/2024.
- Zkušenosti s doporučením pro monitorování toxinů
Ochratoxin A: Na příštím jednání pracovní skupiny bude projednána možnost zkoumání sýru a šunky na přítomnost ochratoxinu A, a to na základě návrhu dvou členských států.
b) Rostlinné toxiny (a příslušný prováděcí předpis)
Komise hodlá implementovat nařízení 2015/705 o metodách odběru vzorků a o analýzách kontrol přítomnosti rostlinných toxinů v potravinách. Poziční dokument bude zveřejněn 01/07/2023.
Nově byl stanoven maximální limit pyrrolizidinových alkaloidů 1000 µg/kg v sušeném oreganu a majoránce. Některé státy tyto limity rozporují.
Pro námelové alkaloidy nebyl stanoven ML v tvrdé pšenici, Komise jej hodlá zahrnout do nařízení, ale členské státy tuto akci musí odsouhlasit.
Morfinové alkaloidy: probíhají diskuze se členskými státy o snížení ML v marihuaně. Aktualizace by měla být připravena na jaře. Do budoucna se plánuje stanovení ML pro thebain v máku.
Dioxiny a sloučeniny podobné dioxinům: po zveřejnění faktorů toxické ekvivalence (TEF) bude zahájena diskuze nad ML toxinů a sloučenin jako jsou PCB. Výsledek jednání bude zveřejněn na jaře 2023.
c) Jiné kontaminanty
PFAS: Komise v nařízení 2022/1428 v srpnu 2022 přijala metody odběru vzorků a kontrol, v prosinci pak zveřejnila návrh ML v určitých druzích potravin. Na zasedání SCoPAFF byl přijat souhlasný postoj k návrhu Komise. ECHA obdržela od členských států návrhy omezující užití PFAS v jiných než zbytných případech. Na základě vyjádření ECHA, zveřejněného 07/02/2023, může Komise zvážit vytvoření návrhu omezení PFAS v nařízení REACH (registrace, hodnocení, autorizace a omezení chemických látek), nicméně ne dříve než na konci roku 2024.
Těžké kovy: Nikl – členské státy pracují na nařízení o maximálních limitech, implementaci metod odběru vzorků a doporučení monitorování. Návrh Komise na stanovení ML na základě vyjádření EFSA z roku 2020 je diskutován. Sekretariát obdržel zpětnou vazbu od členů FDE, během následujícího týdne poskytne poziční dokument ke schválení členům a poté jej zašle Komisi, ta plánuje veřejnou konzultaci na březen.
Arsen – Sekretariát zastává příznivé stanovisko k nově navrženým ML, zejména k nižším hodnotám pro anorganický arsen v rýžové mouce, nápojích na bázi rýže, potravinách pro kojence a malé děti, ovocných šťávách a nektarech. Komise vyňala z návrhu ML pro ryby a mořské plody, tyto budou hodnoceny zvlášť.
Rtuť – V dubnu 2022 Komise vydala nařízení o ML rtuti v rybách a soli a červenci vydala nařízení na monitorování přítomnosti rtuti v rybách, korýších a měkkýších.
Kadmium – Nařízením 2021/1323 Komise snižuje ML v řekvích a ředkvičkách (z 0,10 µm/kg na 0,020 µm/kg). Zvýšení ML pro tygří ořechy bude projednáno na dalším zasedání pracovní skupiny. Stejným nařízením byl snížen ML pro kadmium v kultivovaných houbách.
- Aktualizace ad hoc skupiny pro mikroplasty a Minerální oleje
Mikroplasty: Světová zdravotnická organizace vydala zprávu o Stravování a expozici inhalační cestou nano- a mikroplastických částic a potenciální důsledky pro lidské zdraví. FDE spolu s SNE (Specializovaný výživový průmysl v Evropě) monitoruje postup ze strany Komise a jí navrhovaná omezující opatření.
MOAH (minerální oleje, aromatické uhlovodíky): FDE spolu s Fediol požaduje po Komisi objasnění detailů ohledně kategorií. Závěrečná vědecká zpráva o posouzení dopadů ze strany EFSA se odkládá na konec roku 2023. Pokyny ze strany Společného vědeckého centra (JRC) budou upraveny na základě výsledků toxicity. FDE podporuje opatření k řízení rizik, která budou založena na vědeckých základech. Po mnoha měsících a jednáních byl ke spokojenosti Sekretariátu zamítnut návrh neměcké vyhlášky o minerálních olejích.
- Ethylenoxid (EtO) – Briefing o projektu testů genotoxicity pro 2-chlorethanol 92-CE) a průzkum FSM s cílem shromáždit důkazy o komoditách a zpracovaných potravinách, které mohou obsahovat 2-CE z nepesticidních důvodů. První ze tří fází projektu je dokončena, tato fáze předběžně testovala za podmínek jiných než GLP (správná laboratorní praxe) nalezení vhodných zkušebních podmínek pro testy genotoxicity. Následovat budou předběžné testy GLP a testy genotoxicy. Projekt by měl být dokončen v roce 2023. FDE získává zpětnou vazbu od členů prostřednictvím dotazníku. Po ukončení testů EFSA vytvoří posouzení dopadů.
Podrobnosti zde: Zpráva o výsledku jednání Pracovní skupiny pro kontaminanty ze dne 8. února 2023