- INFORMACE
- Od zahraničních pracovníků MZe:
- Srbsko pokračuje v omezování maximálních cen základních potravin
- Výzva pro zemědělce ve Velké Británii ke zvýšení zabezpečení zemědělských strojů proti krádežím
- USA – ekonomika hnaná domácí spotřebou
- Ve Spojených arabských emirátech vzniká pole s pšenicí o rozloze 1400 ha
- Zvýšení produkce a cen mléka v Kazachstánu
- Agrární export Vietnamu dosáhl nového rekordu
- Aktivity zemí EU a FAO v Libanonu aj.
Zprávy z teritorií - pondělí 5. prosince 2022
SRBSKO
Vladimír Váňa, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bělehradě
Mob.:+381 63 388931, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
SRBSKO – pokračuje v omezování maximálních cen základních potravin
Srbská vláda na svém zasedání 1. 12. 2022 upravila maximální možné ceny základních potravin pro koncové spotřebitele. Takto je nyní do konce února roku 2023 například omezena maximální maloobchodní cena u některých kategorií vepřového masa. U nejdražší vepřové kýty je stanovena v přepočtu z RSD na 6,39 EUR/kg, vepřová plec má maximální prodejní cenu 6,29 EUR/kg, vepřová krkovice 5,88 EUR/kg a vepřový bůček 5,62 EUR/kg. Je omezena také cena mouky typu T – 400 (v přepočtu cca 0,72 EUR/kg) a T – 500 (cca 0,67 EUR/kg) a cena cukru krystal v balení jeden kilogram (cca 0,98 EUR/kg). U cukru jsou omezeny i výrobní ceny a velkoobchod má stanoveno, že cukr v balení 1 kg, 5 kg a 10 kg musí dodat do maloobchodní sítě do 15 dnů od jeho nákupu od výrobců. Nově byla také stanovena maximální výrobní cena a maloobchodní cena neporcovaného kuřecího masa (celé kuře), která nesmí přesáhnout 2,72 EUR/kg. Z omezení bylo vyjmuto UHT mléko, jehož cenové omezení se částečně podílelo na nedostatku mléka na srbském trhu. V rámci stabilizace trhu a jeho zásobování musely být následně zrušeny maximální ceny mléka a na srbský trh se na vykrytí poptávky dovezlo UHT mléko ze zahraničí, především z Polska a České republiky (Mlékárna Kunín). Na stejném zasedání vláda umožnila do 31. 1. 2023 i vývoz dřevěných pelet, a to na základě vývozní kvóty 24 000 tun. Vývoz surového dřeva je i nadále zakázán.
SRBSKO – srbská slivovice zařazena na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO
V těchto dnech byla na jednání mezivládního výboru UNESCO v marockém Rabatu na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsána srbská slivovice. Výroba ovocné pálenky („rakije“) má v Srbsku staletou tradici a nejvíce je zastoupena právě slivovice. Podle údajů srbského Ministerstva zemědělství se v loňském roce oficiálně vyrobilo 26,1 miliónu litrů ovocné pálenky. Protože je však v Srbsku povoleno i tradiční domácí pálení, odhaduje se, že v loňském roce bylo v Srbsku vyrobeno celkem kolem 50 miliónu litrů ovocných destilátů. V letošním roce byla v Srbsku dobrá úroda švestek a očekává se, že produkce slivovice bude oproti loňskému roku o cca 15 % vyšší. Srbsko navíc tento druh zpracování ovoce podporuje a stát přispívá na vybudování nových destilerií až do 60 % pořizovací ceny vybavení na výrobu. Většina vyrobené „rakije“ se spotřebuje v samotném Srbsku, ale roste také vývoz do zahraničí – především do Chorvatska, Německa, Černé Hory, USA a Bosny a Hercegoviny. Švestkový destilát se ze Srbska vyváží také do České republiky, kde se zpravidla používá k dalšímu zpracování. V loňském roce se ze Srbska do České republiky dovezlo 60 tun destilátu za 8,4 miliónů Kč, v letošním roce se za prvních devět měsíců dovezlo již 72 tun destilátu za 8,6 miliónů Kč.
USA
Tereza Černá, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.,
Mob: +1 202 507-3859, Mob.: ČR: +420 727 938 522, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
USA – ekonomika hnaná domácí spotřebou
Jako je česká ekonomika založená na exportu, ta americká závisí především na spotřebě vlastních obyvatel. V těžších obdobích, kdy firmám může docházet dech, a spotřebitelé mají tendenci šetřit, hledají obchodníci cesty, jak opět nastartovat ekonomický růst. Amerického zákazníka v maloobchodu čeká sofistikovaná marketingová a psychologická hra motivující ke spotřebě – proces a nástroj označovaný jako gamifikace.
V českém maloobchodu jsme si zvykli na peněženky a mobilní aplikace plné věrnostních karet, na sbírání bodů a čerpání odměn. Americký maloobchod ale ještě ve větší míře pracuje s propojením online prostředí s fyzickou přítomností v obchodech a má jeden silný nástroj navíc – kreditní karty. Ty sice nabízejí i české banky, ale nevěnuje se jim taková marketingová pozornost. Američané často pro optimalizaci nákupů a maximální využití bonusů vlastní několik kreditních karet v kombinaci s věrnostními kartami a aplikacemi. Získávají tím prémiové členství, personalizované nabídky a zejména cash back – vrácení části hodnoty nákupu zpět na účet.
Svou kreditní kartu má mj. síť čerpacích stanic Shell, oděvní řetězec Marshalls, ale i IKEA, cash back nabízejí také kreditní karty maloobchodů Krogers nebo Albertsons. Obraty tímto způsobem rostou a ekonomika se točí. Zákazník si však musí dát pozor, aby úvěry kreditních karet splácel včas a vyhnul se platbě úroků. Celé zákaznické prostředí má pak uživatelsky přívětivou formu s herními prvky. Gamifikace pomáhá rozvíjet trvalý vztah se zákazníky tím, že vytváří pozitivní kontaktní body mezi značkou a spotřebitelem. A loajální zákazníci obecně utrácí ve svých oblíbených obchodech pětkrát více peněz.
Do roku 2030 je očekáván 28 % růst trhu s nástroji pro gamifikaci, přičemž severní Amerika je v tomto segmentu nejsilnější.
Region |
Podíl na tržbách v roce 2021 (%) |
Severní Amerika |
41% |
Asie a Tichomoří |
16% |
Evropa |
31% |
Latinská Amerika |
8.5% |
Blízký východ a Afrika |
3.5% |
Gamifikace může znít jen jako další z marketingových frází, ale skrývá se za ní legitimní trend, který podporuje loajalitu zákazníků a prodeje. Rozměr užití prvků gamifikace roste a maloobchodníci všech velikostí vytvářejí své nové nástroje nebo se zapojují do nástrojů větších hráčů. Prim v tomto systému hraje gigant Amazon, který využívá kombinaci vlastních kamenných obchodů, mobilní aplikace, online prostoru a kreditní karty. Amazon před pěti lety získal potravinářský řetězec Whole Foods, který úspěšně zapojil do své obchodní sítě a systému výhod. I díky tomu jeho tržby v sektoru potravin za poslední rok narostly o 16,5 %. Ne náhodou v roce byl roce 2021 (už pátým rokem v řadě) právě Amazon vyhodnocen jako retailová značka s nejvíce loajálními zákazníky.
Jako je americká ekonomika závislá na spotřebě vlastních obyvatel, je ta česká založená na exportu. Dovolím si Vás proto (v rámci svého příspěvku) pozvat k využití proexportních projektů plánovaných v USA pro rok 2023. Již v březnu se mohou čeští a moravští vinaři prezentovat na veletrhu VINEXPO v New Yorku, v červnu se budeme těšit na účast dodavatelů českého piva, chmele, sladu a technologií na prestižní Craft Brewers Conference v Nashvillu. Česká zemědělská technika se představí v rámci veletrhů Farm Progress Show v Illinois a Farm Science Review ve státě Ohio. Více informací k těmto a dalším formám podpory českých firem naleznete na webu Ministerstva zemědělství, kde získáte také přímý kontakt na mě a další kolegy.
(zdroj: Precedence Research, Brand Keys)
Spojené arabské emiráty
Lukáš Zamrzla, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí,
Mob.: + 420 602 768 207, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Ve Spojených arabských emirátech vzniká pole s pšenicí o rozloze 1400 ha
Začátkem tohoto měsíce vládce emirátu Sharjah symbolicky zasel první pšenici na největším poli v zemi. Masivní farma byla založena v regionu Mlehia a během letošního roku začne hospodařit na ploše 400 hektarů. Do dvou let má být rozloha zdvojnásobena a do konce roku 2025 má být dokončen plán s pokrytím 1400 hektarů. První úrodu farmáři očekávají za čtyři měsíce.
Z důvodu náročného podnebí musí být farma neustále monitorována a zavlažována. Ke snížení potřebné závlahy farmáři implementovali nejnovější technologie včetně sledování půdy v reálném čase propojeného s předpovědí počasí. Centrální počítač s umělou inteligencí bude data vyhodnocovat a řídit procesy k maximální efektivitě.
Jeho výsost šejch Dr. Sultan bin Muhammad al Qasimi, vládce emirátu Sharjah, prezentuje projekt jako další krok k potravinovému zabezpečení. Import pšenice do Spojených arabských emirátů každoročně sílí, a proto produktivní farma této velikosti může s potravinovým zabezpečením opravdu pomoci.
Jelikož jde o vlajkový projekt místní vlády, dostává samozřejmě farma nebývalou podporu. Farma může očekávat plnou státní náhradu za spotřebu energie a vody, technické konzultace a profesionální mezinárodní pomoc.
V letošním roce jde tak o další velký projekt na podporu potravinového zabezpečení. V nedávné době jsem psal např. o otevření největší hydroponické farmy na světě v Dubaji, která nese název Bustanica, s roční produkcí jednoho milionu kilogramů zeleniny. Hlavní chloubou hydroponické farmy je ušetření 95 % vody oproti klasickému pěstování.
Spojené arabské emiráty jsou také domovem největší kryté vertikální farmy na pěstování šafránu v regionu Blízkého východu. Velmi kvalitní šafrán je shodou okolností pěstován právě v emirátu Sharjah.
Hlavním problémem je samozřejmě náročnost místního podnebí. K překonání mnoha problémů, jako jsou především vysoké teploty a slanost závlahové vody, přispívá především kvalitní kultivace rostlin. Na tu se specializuje například dubajské výzkumné centrum The International Centre for Biosaline Agriculture.
LIBANON
Petr Sochor, Zemědělský diplomat, velvyslanectví ČR v Bejrútu,
Mob.: 00961 70 258 310, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Aktivity zemí EU a FAO v Libanonu
Libanonský ministr zemědělství představil v tomto týdnu, za přítomnosti velvyslance Dánska v Libanonu, realizaci pilotního projektu pod názvem Zlepšení obživy a pracovních příležitostí prostřednictvím investic do rekultivace zemědělské půdy a vodních nádrží. Tento nový projekt je realizován Organizací pro výživu a zemědělství v Libanonu (FAO) a Dánsko tento projekt kompletně financuje. Tento nový zemědělský projekt cílí na přibližně 1200 příjemců pomoci v rámci specifického mechanismu činností zahrnutých v tzv. Zeleném projektu, prostřednictvím kterého budou moci libanonští farmáři začít postupně kultivovat neobdělávanou půdu. Důležitým článkem tohoto projektu je podpora výstavby nových vodních nádrží včetně instalace moderních zavlažovacích systémů určených zejména pro výsadbu ovocných stromů. Předpokládá se, že tyto investice zvýší příjmy místních zemědělců a vytvoří nové pracovní příležitosti zejména pro vysídlené syrské komunity. Ještě do konce tohoto roku proběhnou v Libanonu praktické kurzy na téma udržitelných zemědělských postupů.
Další významnou aktivitou je nedávný podpis dohody mezi zástupcem FAO v Libanonu
a Ministerstvem zemědělství Libanonu se záměrem dodávat Libanonu semena pšenice ve spojení s technickou podporou a tím přispět ke zlepšení výnosů z obdělávané zemědělské půdy. Součástí projektu je také modernizace Libanonského zemědělského výzkumného ústavu (LARI) s cílem zvýšit místní produkci semen.
Libanon stále prochází hospodářskou krizí a jeden nebo dva projekty uvedeného typu mnoho nezmění. Aby se Libanon zotavil, potřebuje nutně zavést finanční reformy předložené MMF v roce 2021. Zatím se však o plánovaných reformách pouze diskutuje na vládní úrovni, konkrétní kroky jsou však zatím v nedohlednu.
Zdroj: libanonské zemědělské zpravodajství
KAZACHSTÁN
Artyom Lukashov, Místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Almatě, tel: +7 701 5150541, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Situace s mlékem v Kazachstánu
Od ledna do září r. 2022 se v Kazachstánu vyrobilo 5,5 mil. tun mléka, což je o 2,1 % více než za stejné období v r. 2021. Prodejní cena mléka se pohybuje od 0,49 € do 0,63 €. V listopadu došlo k nárůstu cen mléka. Odborníci to zdůvodňují tím, že došlo ke zvýšení cen krmiv a zdražení dovážených obalových materiálů.
Na mlékárenský průmysl bylo v rámci dotací vyčleněno v tomto roce cca 51,7 mil. €, z toho 38,7 mil. € konkrétně na produkci mléka. Této státní podpory využilo 467 subjektů vč. mléčných farem.
Ministerstvo zemědělství připravuje v dotační politice určité změny. Mělo by se to týkat i sektoru mlékárenství. Ministerstvo navrhuje poskytovat dotace nikoli na vyrobené výrobky, ale na prodané, což podle výrobců povede k problémům. Mlékárenské podniky shromažďují suroviny v létě, protože na podzim a v zimě jejich příjem ze soukromých farem prudce klesá.
Vedení Svazu mléka a mléčných výrobků Kazachstánu se domnívá, Ministerstvo zemědělství zapomnělo na hlavní účel dotací, a to je podpora výroby, zvýšení konkurenceschopnosti podniků a zvýšení domácí produkce.
Výroba a spotřeba těstovin v Kazachstánu
Na 40 kazachstánských podniků zaměřujících se na produkci těstovin vyrobilo za prvních 9 měsíců r. 2022 cca 122,8 tis. tun těstovinových výrobků, což představuje nárůst o 5,8 %. Kazachstánci přitom ročně spotřebují v průměru asi 130 tis. tun těstovin.
Ze země bylo exportováno 47,1 tis. tun. V podobném objemu byly exportovány těstoviny i v r. 2021. Hlavními exportními destinacemi, kam kazašské těstoviny směřují, jsou Rusko, Uzbekistán a Tádžikistán. Pokud jde o import těstovin do Kazachstánu, tak za období leden až září r. 2022 dovezlo pouze 23,4 tis. tun zahraničních výrobků, což je pokles o 8,2 %, neboť za stejné období r. 2021 se dovezlo 25,5 tis. tun.
Produkce drůbeže
Od ledna do září r. 2022 vyprodukovaly kazašské drůbeží farmy 2,8 mld. vajec, což je o 7,8 % více než ve stejném období r. 2021. Tyto objemy jsou dle odborníků dostačující k pokrytí domácí poptávky. Kazašské ministerstvo poskytuje producentům dotace na rozvoj chovu, konkrétně dotuje nákup jednodenních kuřat částkou 0,12 €/kus. V letošním roce byla celkově ze strany státu vyčleněna dotace na produkci vajec ve výši 15,6 mld. €.
VIETNAM
Luboš Marek, Místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji,
tel.: +84 904 099 562, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Agrární export Vietnamu dosáhl nového rekordu
Vývoz vietnamských zemědělských produktů se k letošnímu listopadu vyšplhal na novou rekordní hodnotu přes 49 mld. amerických dolarů, což představuje meziroční nárůst o 12 %.
USA je pro VSR největším zahraničním odbytištěm zemědělských produktů s podílem přes 25 %. Americký trh následuje sousední nejlidnatější ekonomika světa, Čína. Podíl na exportu VSR je zde 19 %. Pokud rozdělíme export vietnamských zemědělských produktů na jednotlivé kontinenty, představuje Asie 44,7 %, následuje Amerika s 27,4 % a dále Evropa s pouhými 11,3 %.
Letos bylo vyvezeno více vietnamských zemědělských produktů než kdykoli předtím, přičemž např. čerstvé pomelo bylo poprvé možné exportovat do USA po šesti letech vyjednávání. Do Číny byl letos pro změnu zahájen export durianu a jedlých ptačích hnízd.
Vietnamské Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova oznámilo, že jedná s Čínou, Japonskem, Jižní Koreou a dalšími zeměmi o dalším rozšiřování seznamu místních zemědělských produktů dodávaných do zahraničí.
VELKÁ BRITÁNIE
Paul Wilkins a Tibor Angyal, Místní zástupci ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Londýně, tel.: +44 749 533 9811, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. – komunikace v angličtině
Výzva pro zemědělce v UK ke zvýšení zabezpečení zemědělských strojů proti krádežím
Po sérii krádeží na farmách ve východní Anglii v posledních týdnech jsou zemědělci v Británii vyzýváni, aby zvýšili zabezpečení traktorů a zemědělských strojů. První odhady pojistných událostí potvrzují nárůst počtu ukradených traktorů a zemědělská pojišťovna NFU Mutual předpovídá, že do konce roku 2022 by mohlo dojít k 20% nárůstu počtu krádeží.
Vysoce organizovaní zloději kradou drahé traktory a nakladače. Zločinci také kradou drahé traktorové soupravy pro GPS navádění, které obvykle stojí kolem 10 000 liber. Bob Henderson, technický manažer NFU Mutual, uvedl, že existují obavy, že případy z východní Anglie by mohly znamenat opětovný nárůst počtu organizovaných krádeží traktorů z farem.
NFU Mutual poskytla zemědělcům seznam pravidel pro zabezpečení traktorů a velkých zemědělských vozidel:
- Zavírejte a zamykejte v noci brány dvora, abyste odradili zloděje, kteří projíždějí autem.
- Klíče od vozidla mějte bezpečně uzamčené na odděleném místě.
- Zkontrolujte, zda bezpečnostní osvětlení, alarmy a kamery správně fungují.
- Nenechávejte vozidla na místech, kde jsou snadno viditelná z okolních silnic.
- Zvažte možnost použití alarmů s infračerveným paprskem, kamerových systémů a reflektorů k ochraně hospodářských dvorů.
- Připojte se k místní skupině pro hlídání farem nebo k síti WhatsApp, abyste byli informováni o místních trendech v oblasti venkovské kriminality a o podezřelých pozorováních.
- Nainstalujte sledovací zařízení a imobilizéry, abyste odradili zloděje a pomohli při nalezení ukradených vozidel.
- Informace FAO – „Globální ceny potravin se v listopadu celkově ustálily, listopadový index cen potravin FAO se meziročně zvýšil jen o 0,3 %“
- AKCE A SEMINÁŘE
- Winter Fancy Food Show USA – možnost prezentace produktů v rámci stánku EU/EK – 15.-17. leden 2023 Las Vegas
Zájemce o trh USA zveme k účasti na společném stánku EU na Winter Fancy Food Show (specialtyfood.com). V případ zájmu o prezentaci potravinářského produktu vyplňte dotazník na https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/WFFS_Las_Vegas_2023, bližší info podá zemědělská diplomatka v USA Tereza Černá.
Globální ceny se v listopadu celkově ustálily