Evropská komise připravuje pro 16/07/2025 balíček návrhů k Víceletému finančnímu rámci EU (VFR) na období 2028–2034. Součástí má být i podrobný rámec pro sledování a vykazování cílů financování. Uniklý pracovní dokument představuje návrh přílohy s definovanými intervenčními poli, indikátory a váhovými příspěvky pro čtyři hlavní cíle politiky: zmírňování změny klimatu (CCM), adaptaci na změnu klimatu (CCA), ochranu biodiverzity (BIO) a sociální cíle (Social). Text je v pracovní verzi a před oficiálním zveřejněním může být upraven.

Dokument obsahuje tabulku s jednotlivými oblastmi podpory (Intervention fields), ke kterým jsou přiřazeny čtyři procentní váhy. Tyto váhy nejsou navzájem omezovány na součet 100 % – každá je samostatným měřítkem příspěvku daného opatření k dosažení konkrétního cíle. Jeden výdaj může plně přispívat například k ochraně klimatu a zároveň být započítán i pro sociální nebo biodiverzitní cíl. Tato metodika odpovídá způsobu, jakým EU sleduje dopady svých výdajů na horizontální priority. Komise tímto návrhem plánuje stanovovat, jak se budou jednotlivá pole podpory v příštím období vykazovat, a jakým způsobem budou členské státy povinny tyto výdaje měřit a reportovat.

Zemědělská část obsahuje přes třicet specifických oblastí podpory označených jako „Zemědělství 1“ až „Zemědělství 33“. Každé pole má definované hodnoty pro CCM, CCA, BIO a Social. Například pro „Zemědělství 1 – Cílená podpora příjmů zemědělců“ jsou všechny čtyři příspěvky stanoveny na 40 %, což znamená, že z každého eura výdaje v tomto poli se pro účely reportingu započte 0,40 EUR do každé z těchto čtyř kategorií. Podpora příjmů zemědělců v oblastech s přírodními omezeními („Zemědělství 4“ a „Zemědělství 5“) má 40 % pro CCM a CCA, ale v případě horských oblastí dosahuje 100 % pro biodiverzitu a sociální cíle. Specifická opatření pro sektor proteinových plodin a směsí s trávami („Zemědělství 6“) nebo pro trávníky a pícniny („Zemědělství 7“) mají dokonce 100 % příspěvek na zmírnění změny klimatu, 40 % na adaptaci a biodiverzitu a 100 % na sociální účel. Významnou položkou je „Zemědělství 10 – Podpora na environmentální a klimatickou tranzici“ s váhami 100 % ve všech třech environmentálních kategoriích a 40 % v sociální. Tento typ intervencí zahrnuje indikátory jako počet zemědělců, kteří dostali podporu, množství emisí skleníkových plynů snížených nebo odstraněných v ekvivalentu CO2, snížení emisí amoniaku, zlepšení nebo ochranu obsahu organické hmoty v půdě, podíl zemědělské půdy podporované pro ekologické zemědělství a podíl ploch poskytujících environmentální a klimatické přínosy (například pro kvalitu vody, množství vody, biodiverzitu, hospodaření s živinami, redukci přípravků na ochranu rostlin a adaptaci na změnu klimatu). Další specifická pole se zaměřují na investice do agroenvironmentálních opatření („Zemědělství 11“), do agrolesnictví („Zemědělství 15“), do zlepšení živočišného zdraví a dobrých životních podmínek zvířat („Zemědělství 14“) a do opatření ke zlepšení digitalizace farem („Zemědělství 2“). Dokument stanoví pro každé pole detailní seznam výstupních indikátorů, například počet hektarů, počet farem, počet investičních operací, počet dohod o financování, počet ICT řešení nebo počet poradenských služeb. Výsledkové indikátory obsahují metriky jako snížené emise skleníkových plynů, zlepšení obsahu organické hmoty v půdě, počet mladých zemědělců a nových vstupujících do odvětví, podíl ekologické plochy nebo podíl úlů podporovaných v rámci programů. Podpora chovu včelstev („Zemědělství 26“) je hodnocena 100 % pro cíl biodiverzity. Speciální pole mají také opatření na podporu producentů vína („Zemědělství 30“), na školní programy („Zemědělství 31“), na podporu místní produkce v nejvzdálenějších regionech a v Egejských ostrovech („Zemědělství 32“ a „Zemědělství 33“) a na krizovou pomoc nebo řízení rizik („Zemědělství 18“ a „Zemědělství 19“).

Systém je nastaven tak, aby Komise i členské státy mohly při vykazování příštího VFR přesně kvantifikovat, jak velká část výdajů přispívá k jednotlivým environmentálním a sociálním cílům. Vedle zemědělství obsahuje dokument i podobně strukturované intervenční pole pro rybolov a akvakulturu, venkovské služby, podporu malých podniků a investice do infrastruktury. Každé z těchto polí má vlastní váhové příspěvky a seznam výstupních a výsledkových indikátorů.