Výbor Evropského parlamentu pro zemědělství a rozvoj venkova (COMAGRI) přijal dne 07/07/2025 zprávu z vlastní iniciativy k budoucnosti Společné zemědělské politiky po roce 2027. Dokument nemá právní závaznost, ale slouží jako vodítko pro Evropskou komisi, která by v nadcházejících týdnech měla předložit návrh právních předpisů k budoucí podobě SZP na období 2028–2034. Text vychází z řady kompromisních pozměňovacích návrhů schválených většinou členů výboru. Zpráva byla přijata poměrem 29 hlasů pro, 9 proti a 8 se zdrželo. Hlasování bylo o týden uspíšeno s cílem schválit mandát před oficiálním zveřejněním návrhu Víceletého finančního rámce, aby Evropský parlament včas stanovil priority pro budoucí financování zemědělství.
Výbor se v přijatém textu vyslovuje pro zachování dvoupilířové struktury SZP a pro její vlastní rozpočet oddělený od jiných fondů EU. Zdůrazňuje, že prostředky určené pro SZP nemají být integrovány do jednotného národního fondu ani využívány členskými státy na jiné účely. V textu se uvádí, že zemědělská produkce zajišťující stálý přístup k potravinám je v současném geopolitickém kontextu vnímána jako klíčová součást bezpečnostní a obranné politiky Evropské unie. Zpráva obsahuje doporučení na navýšení a indexaci rozpočtu SZP v příštím Víceletém finančním rámci tak, aby zohledňoval inflaci a zajistil stabilní příjmy pro zemědělce. Požaduje oddělené financování druhého pilíře, který by měl zůstat nezávislý na kohezní politice, aby podpora rozvoje venkova byla cílená a účinná. Výbor podporuje posílení přímých plateb všem aktivním, profesionálním zemědělcům a zachování nebo zvýšení dobrovolné vázané podpory pro sektory v obtížích. Uznává také roli plateb na hektar. Součástí přijatého textu jsou návrhy na zjednodušení administrativní zátěže, která má být jedním z hlavních vodítek příští SZP. Zpráva doporučuje vytvořit motivační systém pro plnění environmentálních a sociálních cílů s odměnou za účast v ekologických režimech, které mají zůstat dobrovolné. Zdůrazňuje potřebu zohlednit stávající zemědělské postupy při uplatňování standardů dobrých zemědělských a environmentálních podmínek (DZES). Podpora inovací a digitalizace má být zaměřena na udržitelnější zemědělství, zvýšení příjmů zemědělců a snížení administrativního zatížení. Monitoring využívání prostředků SZP by měl být založen na satelitních snímcích a elektronické sebehodnocení v centralizovaném digitálním systému, aby se minimalizovaly kontroly na místě. Zpráva také obsahuje pasáže o podpoře generační obměny, výbor doporučuje zvýšit financování z prostředků SZP a zavést více daňových a úvěrových pobídek ke snížení bariér vstupu do zemědělství. Součástí dokumentu je i požadavek na harmonizované evropské značení potravin s informacemi o původu, kvalitě a výrobních standardech s cílem poskytnout spotřebitelům spolehlivé informace a zabránit zavádějícím praktikám.
Přijatý text obsahuje také části, které se věnují pravidlům pro přímé platby. Nově přijatý dokument vyzývá k identifikaci konečných příjemců a propojených podniků, včetně zavedení kontrolních mechanismů proti koncentraci podpory prostřednictvím složitých vlastnických struktur nebo rozdělování farem. Vyzývá také ke zpracování studie o zavedení povinných mechanismů redistribuce nebo zastropování přímých plateb a degresivity. Oba tyto návrhy k hlasování předložila česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ECR). Text dále obsahuje návrhy na rozšíření definice „aktivního zemědělce“ a zpřísnění podmínek pro přístup k podpoře, včetně kontroly pluriaktivních farem.
Zpráva COMAGRI bude nyní předložena k hlasování v plénu Evropského parlamentu, které by se mohlo uskutečnit v zářijovém zasedání mezi 08-11/09/2025.
Více informací zde.