Evropská komise předložila dne 26/02/2025 návrh na zjednodušení Mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM). Hlavní změny mají za cíl osvobodit od povinnosti CBAM malé dovozce, především malé a střední podniky a fyzické osoby. Opatření se týká dovozců, kteří dovážejí malá množství zboží představující velmi nízké objemy emisí vstupujících do Unie ze třetích zemí. Návrh Evropské komise zavádí nové kumulativní roční prahové hodnoty CBAM ve výši 50 tun na dovozce, což v průměru odpovídá přibližně 80 tunám ekvivalentu CO₂. Na tyto dovozce se již nebude vztahovat žádná povinnost v rámci CBAM, čímž se administrativní zátěž odstraní pro přibližně 182 000, tedy 90 % dovozců, většinou malých a středních podniků. Zároveň se opatření nadále vztahuje na více než 99 % emisí v působnosti CBAM. Změny rovněž zjednodušují pravidla pro společnosti, které zůstávají v oblasti působnosti CBAM, včetně povolování deklarantů CBAM, výpočtu vložených emisí a podávání zpráv. Komise si klade za cíl CBAM dále posílit, aby zabránila jeho obcházení a zneužívání. Na začátku roku 2026 by měla být předložena iniciativa na rozšíření působnosti CBAM i na další odvětví ETS (Viz Evropské zpravodajství z 02/03/2025).

Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) Evropského parlamentu přijal dne 24/04/2025 návrh stanoviska k úpravě nařízení (EU) 2023/956 o CBAM. Zpravodajem stanoviska byl Filip Turek (CZ, PfE), odpovědnost za hlavní zprávu nese Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (COMENVI) pod vedením Antonia Decara (IT, S&D). Výbor ITRE podpořil návrh Evropské komise v původní podobě beze změn. Pro přijetí stanoviska hlasovalo 73 poslanců, 5 bylo proti a 6 se zdrželo. Přijetím návrhu ITRE vyjádřil souhlas s tím, aby byla zavedena výjimka z povinnosti uplatňovat CBAM na malé dovozce, kteří do Evropské unie dovezou méně než 50 tun výrobků ročně.

Výbor COMENVI by měl o své pozici hlasovat v nadcházejících týdnech, hlasování pléna je očekáváno na 21/05/2025 během miniplenárního zasedání. COMENVI zatím ve svých pozměňovacích návrzích usiluje o delší odklad implementace – od roku 2028, místo roku 2026 podle návrhu Komise. Pozměňovací návrhy COMENVI jsou dostupné zde.

Více informací zde a zde.