Členské státy dosáhly dne 07/04/2025 během zasedání Zvláštního výboru pro zemědělství (SCA) dohody k návrhu Evropské komise na posílení přeshraničního uplatňování pravidel proti nekalým obchodním praktikám, mezi které patří například opožděné platby nebo jednostranné změny smluv. Evropská komise návrh předložila dne 10/12/2024, v návrhu uvádí, že v průměru přibližně 20 % zemědělských a potravinářských produktů spotřebovaných v jednom členském státě pochází z jiného členského státu. Podle Komise je proto nezbytné posílit spolupráci mezi vnitrostátními orgány odpovědnými za prosazování právních předpisů, zejména zlepšením výměny informací, vyšetřování a vymáhání pokut. Navrhované nařízení zavádí mechanismus vzájemné pomoci, který by vnitrostátním donucovacím orgánům umožnil žádat o informace a vyměňovat si je a požádat jiný donucovací orgán, aby přijal opatření jejich jménem. Zavádí také mechanismus pro koordinovaný postup v případech rozsáhlých přeshraničních nekalých obchodních praktik, které se týkají nejméně tří zemí EU. V takových případech by byl určen koordinátor, který by usnadnil reakci (návrh Evropské komise je detailněji rozebrán v Evropském zpravodajství z 15/12/2024). Evropská komise do konce letošního roku plánuje předložit revizi evropské směrnice proti nekalým obchodním praktikám, aby bylo zabráněno tomu, že zemědělci prodávají za podvýrobní ceny.
Mezi hlavní změny oproti návrhu Evropské komise, na kterých se členské státy shodly, je, že nařízení by mělo obsahovat pravidla pro spolupráci mezi členskými státy v případech nekalých obchodních praktik kupujících ze zemí mimo EU, aby byli evropští zemědělci lépe chráněni. Mandát Rady dále zavádí pravidla pro úhradu nákladů vzniklých v případech vzájemné pomoci. Členský stát, který žádá o informace nebo o vyšetřovací či donucovací opatření, by měl uhradit nezbytné náklady vzniklé členskému státu, který vyšetřování nebo donucení provedl. Kromě toho mohou být na úhradu těchto nákladů použity veškeré vybrané pokuty. Mandát Rady rovněž objasňuje pravidla, podle nichž mohou členské státy odmítnout vyhovět žádosti o informace od vnitrostátního orgánu jiného členského státu nebo odmítnout účast na donucovacích opatřeních, upřesňuje také pravidla ochrany údajů a důvěrnosti. Rada je tímto připravena zahájit trialog s Evropským parlamentem, a to poté, co bude přijata pozice Evropského parlamentu.
Pro doplnění: Společně s návrhem na posílení přeshraničního uplatňování směrnice o nekalých obchodních praktikách Evropská komise v prosinci 2024 předložila také návrhy na posílení postavení zemědělců v dodavatelském řetězci (viz Evropské zpravodajství z 15/12/2024). Součástí tohoto návrhu bylo i zavedení povinných písemných smluv mezi všemi aktéry dodavatelského řetězce. Tento návrh ale vyvolal rozporuplné reakce jak v Evropském parlamentu, tak v Radě EU – obě instituce svá stanoviska k návrhu stále připravují. Evropský parlament bude pravděpodobně žádat výjimky z této smluvní povinnosti, s výjimkou odvětví mléka a mléčných výrobků, kde je volatilita cen příliš vysoká. Návrh stanoviska byl ve Výboru EP pro zemědělství (COMAGRI) představen na začátku dubna 2025, stanovisko zatím nebylo schváleno ani Výborem, ani plénem EP. Výbor COMAGRI bude o návrhu jednat dne 28/04/2025, hlasování v COMAGRI je naplánováno až na 01/09/2025. V Radě EU je tento návrh stále projednáván pouze na technické úrovni.