Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova (COMAGRI) diskutoval dne 19/03/2025 o návrhu Evropské komise na zavedení cel na dovoz hnojiv z Ruska a Běloruska (detailněji viz Evropské zpravodajství z 02/02/2025). Během jednání vystoupil zástupce Generálního ředitelství Evropské komise pro zemědělství DG AGRI Pierre Bascou, který uvedl, že cílem návrhu je snížit závislost na dovozu, zejména na dovozu hnojiv a zemědělských produktů z Ruska a Běloruska, clo podle něj rovněž podpoří domácí průmysl hnojiv v EU, který utrpěl během energetické krize, a zároveň omezí příjmy Ruska z vývozu, čímž oslabí schopnost Ruska financovat svou agresi proti Ukrajině. Závislost EU na dusíkatých hnojivech dovážených z Ruska podle Bascoua roste, v letech 2023 a 2024 se dovoz z Ruska zvýšil o 22 % z 3,6 milionu tun na 4,4 milionu tun.
Europoslanci byli během diskuse názorově nejednotní, shodli se ale na nutnosti chránit zemědělský sektor před zvýšenými náklady. Zpravodajka COMAGRI (COMAGRI připravuje jen názorové stanovisko, hlavním výborem pro přípravu pozice je Výbor pro mezinárodní obchod) pro zprávu k návrhu Evropské komise Mireia Borrás Pabón (ES, PfE) uvedla, že plánuje pracovat v zájmu evropských zemědělců, zdůraznila, že evropské zemědělství ztrácí konkurenceschopnost, což ohrožuje jeho ekonomické přežití. Podle Pabón za posledních pět let klesla výroba hnojiv v Evropské Unii o 25 % v důsledku zvýšení cen a příliš přísných pravidel. Krzysztof Hetman (EPP, PL) varoval před tím, že by se Evropská unie mohla stát závislou na ruských hnojivech, a zpochybnil smysl sankcí, pokud nebudou důsledně uplatňovány. Cristina Guarda (Greens/EFA, IT) podpořila drastické omezení dovozu dusíkatých hnojiv z Ruska a Běloruska jako klíčový geopolitický a strategický krok. Elsi Katainen (Renew, FI) zdůraznila potřebu zajistit, aby zemědělci v EU měli během vegetačního období přístup k potřebným vstupům, včetně hnojiv, ale zároveň vyjádřila podporu snížení závislosti Unie na třetích zemích. Dario Nardella (S&D, IT) návrh Komise uvítal, avšak varoval před možným růstem cen hnojiv a jeho dopady na každodenní fungování evropského zemědělství. Anna Zalewska (ECR, PL) označila návrh za potřebný kompromis, ale zdůraznila, že zemědělci v EU jsou zatíženi přísnějšími normami než jejich konkurenti v jiných částech světa. Sebastian Everding (The Left, DE) označil návrhy za opožděné a nedostatečné, zatímco Arno Bausemer (ID/ESN, DE) kritizoval sankce jako neúčinné a škodlivé především pro ekonomiku Evropské unie a její zemědělce.
Výbor Evropského parlamentu pro mezinárodní obchod (COMINTA) zveřejnil návrh své zprávy dne 12/03/2024 (zde), v návrhu zprávy COMINTA navrhuje přijmout návrh Evropské komise beze změn. V plénu by pozice Parlamentu měla být přijata v květnu 2025.
Více informací zde.