Evropská komise, která se ujala mandátu v prosinci 2024, se zavázala v prvním pololetí roku 2025 předložit Water Resilience Strategy – Evropskou strategii pro vodohospodářskou odolnost. Strategie by měla být zveřejněna ve druhém čtvrtletí 2025, přesné datum zatím není známo. Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí, klima a bezpečnost potravin (COMENVI) připravuje zprávu z vlastní iniciativy k Evropské strategii pro vodohospodářskou odolnost, která by měla sloužit jako inspirace pro Evropskou komisi, až bude Strategii předkládat. Zpravodajem COMENVI pro zprávu z vlastní iniciativy je Thomas Bajada (MT, S&D), který návrh zprávy COMENVI předložil dne 29/01/2025. Názorové stanovisko bude připravovat i Výbor EP pro zemědělství a rozvoj venkova (COMAGRI), ve kterém na dokumentu pracuje slovenský europoslanec Michal Wiezik (Renew). Rovněž v COMAGRI už byl předložen návrh, a to dne 03/02/2025, pozměňovací návrhy byly zveřejněny dne 24/02/2025.
COMENVI: ávrh zprávy (zde) upozorňuje na závažné tlaky na evropské vodní zdroje a na naléhavou potřebu komplexní strategie odolnosti vůči vodě. Za největšího čistého spotřebitele a znečišťovatele vody v EU označuje zemědělství, které je zodpovědné za značný tlak na povrchové i podzemní vody v důsledku potřeby zavlažování a znečištění hnojivy a pesticidy. Zpráva zdůrazňuje, že změna klimatu zhoršuje nedostatek vody, sucha a povodně jsou stále častější a poškozují produkci potravin. Zpráva také uvádí, že pouze 37 % evropských povrchových vodních útvarů splňuje „dobrý“ ekologický stav, což ukazuje na potřebu přísnějšího hospodaření s vodou. K řešení těchto problémů navrhuje výbor ENVI přísnější předpisy pro využívání vody v zemědělství, včetně přísnější kontroly hnojiv a pesticidů (vyzývá k intenzivnějšímu monitorování reziduí pesticidů ve vodních útvarech a k přísnějšímu prosazování předpisů o používání pesticidů s cílem zmírnit jejich dopad na kvalitu vody), pobídek pro zemědělské postupy šetrné k vodě a lepšího monitorování kvality vody. Zpráva rovněž zdůrazňuje úlohu řešení založených na přírodě, jako je obnova mokřadů, při udržování odolnosti vůči vodě. Kromě toho se jako klíčová opatření pro zajištění dodávek vody pro výrobu potravin doporučují investice do efektivního zavlažování a opětovného využívání vyčištěné odpadní vody.
COMAGRI: návrh stanoviska COMAGRI (zde), vedený Michalem Wiezikem, uvádí, že zemědělství je hlavním zdrojem znečištění vody, zejména v důsledku nadměrného používání živin a pesticidů. COMAGRI ve svém stanovisku vyzývá k tomu, aby se plně uplatňovala zásada předběžné opatrnosti, zásada „znečišťovatel platí“ a zásada kontroly u zdroje, aby se zajistilo, že zemědělské činnosti budou dodržovat přísnější pravidla hospodaření s vodou; uznává, že zemědělství je hlavní hnací silou zhoršování kvality vody a zdůrazňuje potřeby přísnějšího monitorování a regulačních opatření; podporuje přechod k udržitelným zemědělským postupům, podporu účinnějšího zavlažování, omezení škodlivých zemědělských vstupů a lepší hospodaření s půdou. COMAGRI v návrhu také vyzývá Komisi, aby zřídila platformu EU pro agrolesnictví v oblasti zemědělství odolného vůči vodě, která by poskytovala odborná střediska excelence pro předávání znalostí a odbornou přípravu v oblasti agrolesnictví s cílem usnadnit jeho odborné uplatňování v EU. COMAGRI dále vyzývá Komisi, aby neprodleně navrhla integrovaný akční plán pro řízení živin s cílem účinně řešit ztráty živin, znečištění živinami a neúčinnost koloběhu živin, a aby byla v případě kritických surovin, jako je fosfor, na úrovni EU stanovena minimální kombinovaná míra opětovného použití a recyklace, aby se zajistilo řádné a bezpečné využití fosforu z organických zdrojů a aby se motivovaly investice do jeho využití. Podle návrhu by budoucí Strategie pro vodohospodářskou odolnost měla obsahovat návrh týkající se biopesticidů a udržitelného používání pesticidů.
Pozměňovací návrhy COMAGRI: pozměňovací návrhy předložené europoslanci (zde) odrážejí významné rozpory ohledně toho, jak by mělo být zemědělství ve Strategii ošetřeno. Existují pozměňovací návrhy podporující přísnější zemědělská opatření, především od Zelených/EFA, Renew, S&D – europoslanci podporují zachování silných formulací o roli zemědělství jako hlavního zdroje znečištění vody, odmítají snahy o oslabení těchto odkazů. Některé návrhy také zahrnují další omezení odběru vody pro zavlažování, zejména v nadměrně využívaných oblastech, zatímco někteří poslanci EP prosazují zvýšení sankcí za nadměrné používání hnojiv a pesticidů, čímž by měla být posílena zásada „znečišťovatel platí“. Důraz je kladen také na postupné vyřazení škodlivých zemědělských chemikálií a rozšíření ekologického a agroekologického zemědělství. Na druhé straně jsou pozměňovací návrhy na obranu zemědělství a potravinářské výroby, především od členů EPP, ECR a některých členů pravice – řada europoslanců navrhuje odstranit odkazy na zemědělství jako hlavní zdroj znečištění vody. Několik pozměňovacích návrhů také zdůrazňuje potřebu investic do zavlažovací infrastruktury, přičemž požaduje, aby EU financovala řešení pro skladování vody a inteligentní zavlažování. Některé pozměňovací návrhy navrhují upřednostnit potravinovou bezpečnost před environmentálními omezeními, přičemž zdůrazňují, že využívání vody v zemědělství je nezbytné pro potravinovou suverenitu EU. Alternativní řešení, jako je recyklace vody a odsolování vody pro zemědělství, získávají podporu poslanců Evropského parlamentu, kteří jsou proti přísným omezením využívání vody. Neshody panují také v otázce využívání umělých nádrží. Někteří poslanci EP podporují projekty skladování vody, které mají zemědělcům pomoci přizpůsobit se suchu, zatímco jiní tvrdí, že velké nádrže mohou být škodlivé pro životní prostředí a neefektivní.
Oba Výbory plánují schválit svá stanoviska co nejdříve, situaci nadále monitorujeme.