Ministři zemědělství projednali dne 18/11/2024 během Rady ministrů aktuální situaci na zemědělských trzích, zejména s ohledem na situaci na Ukrajině. Jednání se účastnil také ukrajinský ministr zemědělství Vitalij Koval. Podle Kovala je 20 % ukrajinské zemědělské půdy obsazeno Ruskem, na značené části bude v budoucnu také potřeba odminování. Maďarské předsednictví uvedlo, že zemědělství v EU zaměřené na zemědělce je horizontální prioritou maďarského předsednictví, zdůraznilo nutnost posílit odolnost evropského zemědělství vůči krizím. Situace na trhu byla za maďarského předsednictví projednávána na několika pracovních skupinách a jednáních už od začátku července 2024, a to i s ohledem na specifické sektorové problémy. Členské státy byly předsednictvím vyzvány, aby během těchto jednání projednaly hlavní výzvy a možné strukturální problémy, účinnost stávajících podpůrných opatření SZP i aspekty řízení rizik a zvládání krizí.
Identifikované problémy a výzvy: Mezi obecnými problémy byla zdůrazněna volatilita trhu a cen, relativně slabé postavení a vyjednávací síla zemědělců v potravinovém dodavatelském řetězci, vliv změny klimatu a přírodních katastrof i nemoci zvířat, škůdci a choroby rostlin. Dodržování současných nebo budoucích právních předpisů EU, jako je například nařízení o odlesňování nebo pravidla týkající se dobrých životních podmínek zvířat a ochrany životního prostředí, může dále zvýšit administrativní zátěž zemědělců a ovlivnit jejich konkurenceschopnost. Problémem je také přístup k financím, který je pro mnoho zemědělců jednou z překážek investic do zemědělských technologií, infrastruktury, výzkumu, inovací a udržitelných postupů. Členské státy dále mezi překážky zařadily problémy související s obchodem (přístup na trh, překážky obchody, neuznávání zásady regionalizace a produkčních norem EU, cla a konkurence s dovozem), které ovlivňují konkurenceschopnost evropského zemědělství, i stárnutí zemědělské populace. Z hlediska sektorově specifických potíží patří mezi hlavní výzvy u mléka a mléčných výrobků změny spotřebitelských návyků, požadavky na udržitelnost, předpisy o welfare zvířat, pokles počtu farem a rovněž generační obměna. Odvětví vepřového masa a drůbeže čelí problémům spojeným s výskytem a šířením chorob zvířat, neuznávání zásady regionalizace, antidumpingovým šetřením Číny, tlakem na trh spojeným se zvýšeným dovozem z Ukrajiny a dopadem nařízení o odlesňování na krmiva na bázi sóji. Sektor hovězího, telecího, ovčího a kozího masa rovněž čelí šíření chorob zvířat, dále pak omezením v oblasti životního prostředí a udržitelnosti, problémem jsou i předpisy týkající se dodržování welfare zvířat během transportu i nařízení o odlesňování. Výzvou je také klesající počet zemědělců a nárůst populace vlků. Odvětví olejnin, obilovin a cukru se potýká se změnou klimatu, extrémními výkyvy počasí, volatilitou trhu, fytosanitárními problémy, stahováním účinných látek z trhu i problémy souvisejícími s dovozem. Odvětví ovoce a zeleniny pak musí řešit zejména změnu klimatu, nerovnoměrné rozdělení nákladů v hodnotovém řetězci, udržitelnost, nedostatek pracovních sil, choroby rostlin, stahování účinných látek pesticidů, nedostatek nových odrůd i sníženou kupní sílu, malou průměrnou velikost podniků a inflaci.
Doporučení: V rámci pracovních skupin členské státy zdůraznily klíčovou úlohu přímých plateb při zajišťování životaschopnosti zemědělských podniků a podpory příjmů, související podpora příjmů podle nich může pomoci zvýšit konkurenceschopnost, udržitelnost a kvalitu ve způsobilých odvětvích. V rámci sektorových doporučení navrhli experti pro sektor mléka a mléčných výrobků posílení welfare zvířat, zlepšení odměňování dodržování přísnějších vnitrostátních předpisů, posílení a rozšíření eko-schémat, zlepšení smluvních vztahů v dodavatelském řetězci, zvýšení podpor pro oblasti ANC i přezkum evropského propagačního programu Mléko do škol. Pro sektor živočišné výroby (vepřové maso, drůbež, hovězí, telecí, ovčí a kozí maso) jsou podle zástupců důležitá opatření pro rozvoj venkova, jako jsou investice, odborná příprava, inovace a welfare zvířat. Mělo by také dojít ke zlepšení welfare zvířat a biologické bezpečnosti prostřednictvím vhodných pobídek a dotací, pomoci by také mohlo rozšíření označování původu. Některé delegace také podpořily poskytnutí vázaných podpor pro odvětví chovu prasat, zatímco jiné podpořily tržně orientovaný přístup. V odvětví chovu prasat a drůbeže by měla být využívána zemědělská krizová rezerva rychleji a pružněji. Pro odvětví obilovin, olejnin a cukru byl podpořen význam základní podpory příjmu, plateb vázaných na produkci, podpor ANC a dalších opatření pro rozvoj venkova. Podpořeno by také mělo být šlechtění rostlin, tolerantní odrůdy, inovace, výzkum a přenos znalostí, ale i produkce bílkovinných plodin. Sektor ovoce a zeleniny by mohl být posílen další podporou a posilováním organizací producentů, zajištěna by také měla být flexibilita v oblasti povinných výdajů pro operační programy, snížena by měla být administrativní zátěž organizací producentů i výrobců. Pro propagační politiku EU by měl být zajištěn odpovídající rozpočet.
Více informací zde.