Ministři zemědělství projednali během Rady ministrů dne 23/09/2024 v Bruselu širokou škálu témat od Společné zemědělské politiky, přes podpory de minimis (níže v tomto článku), až po nákazová onemocnění zvířat v Evropské Unii (samostatná aktualita níže). V rámci diskuse o Společné zemědělské politice se ministři věnovali tématu implementace současných pravidel. Maďarský ministr zemědělství István Nagy připomněl nedávné celoevropské zemědělské protesty, v rámci kterých bylo téma potřebného zjednodušení SZP jedním z klíčových požadavků. Zjednodušení provádění strategických plánů podpořil lotyšský ministr Armands Krauze, podle něj by Komise měla zjednodušit i obsah výročních zpráv o výsledcích. Krauze, s podporou zástupců z BG, HR, CY, CZ, DK, EE, FI, FR, DE, EL, IE, IT, LT, LU, MT, PT, RO, SK, SE, ES a SE vyzval Evropskou komisi k tomu, aby uznala finanční roky 2023 a 2024 jako „období učení“, a k tomu, aby Komise neukládala členským státům pozastavení nebo snížení financování SZP v případě odchylek v tomto období. Evropská komise by také podle ministrů měla neprodleně přijmout přiměřený a vyvážený přístup, pokud jde o odůvodnění odchylek, a poskytnout členským státům jasné pokyny, které by byly v souladu s právními akty a dohodou dosaženou během jednání o SZP ohledně toho, co se považuje za dostatečné odůvodnění. Litevský ministr zemědělství Kazys Starkevičius kritizoval nepružný přístup při administraci investičních projektů v rámci rozvoje venkova (EZFRV), který může omezovat rozhodování zemědělců o způsobu hospodaření jejich vlastních farem. Evropská komise by podle něj měla upustit od přísných kontrol a sankcí. Delegace Litvy, Bulharska, Estonska, Lotyšska a Španělska vyzvaly Evropskou komisi k vypracování inteligentních administrativních řešení v SZP a omezení zbytečné byrokratické zátěže. Upuštěno by podle nich například mělo být od zákazu využití investic financovaných z EZFRV za hranicemi původního projektu (týká se například pořizování zemědělských strojů).

Komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Janusz Wojciechowski v reakci uvedl, že pravidelný přezkum výsledků strategických plánů je potřebný, provádění nových strategických plánů je podle něj na dobré cestě. Wojciechowski doplnil, že pouze úspěšná realizace plánů SZP může splnit evropské politické cíle. Komisař upozornil, že v souladu s právním základem není možné uplatňovat úlevy v letech 2023 a 2024, pokud by zmíněné odchylky nebyly řádně odůvodněny. Komise ale podle něj nemá v úmyslu navrhnout žádné pozastavení pro odchylky v jednotkových částkách pro rozpočtový rok 2023. Stran přílišné administrativní zátěže a zjednodušení komisař uvedl, že on i Evropská komise jsou nadále odhodláni usilovat o zjednodušení. Komise v současné době dokončuje studie o administrativní zátěži, se kterou se zemědělci setkávají, a o novém modelu provádění SZP. Prvotní zjištění byla zveřejněna v dubnu, na podzim 2024 by měla Komise předložit podrobnější analýzu. Obě studie by Komisi měly pomoci určit další opatření, která by zemědělcům a úředním orgánům v budoucnu usnadnila provádění SZP.

Ministři dále projednali otázku plateb de minimis. O zvýšení limitu pro platby de minimis žádalo Německo s podporou Francie (zde). Evropská komise představila vlastní návrh v červnu 2024. Komise ve svém návrhu navrhuje zvýšit strop de minimis na podnik na tři roky z 20.000 EUR na 37.000 EUR a zároveň zvýšit vnitrostátní stropy na 1,5 % průměru tří nejvyšších ročních hodnot zemědělské produkce v období 2012-2023. Tato zvýšení na individuální a vnitrostátní úrovni zůstávají ale podle Francie a Německa nedostatečná vzhledem k obtížím, kterým evropští zemědělci čelí od poslední revize nařízení (2019). Německo a Francie už v dubnu 2024 navrhly zvýšit strop de minimis na podnik za tři roky na 50.000 EUR, tento návrh byl v dubnu podpořen dalšími 13 členskými státy, Komise ho ale ve svém červnovém návrhu nevyslyšela. Francie a Německo téma proto opětovně zvedly během Rady ministrů dne 23/09/2024. Komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Janusz Wojciechowski v reakci uvedl, že toto nařízení spadá pod komisařku Margrete Vestager, která má na starosti hospodářskou soutěž.

Více informací zde.