Týden po evropských volbách začíná být jasnější, kdo z europoslanců napříč členskými státy Evropské Unie bude v Parlamentu působit dalších pět let. Výbory i evropské frakce doznají značných změn, o těch se ale stále vyjednává, jasněji by mělo být v první polovině července. Už nyní je ale jisté, že se významně promění složení budoucího Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (COMAGRI).
V COMAGRI už opětovně nezasedne italský europoslanec Paolo de Castro (S&D, mezi jeho témata patřilo zeměpisné značení potravin nebo výživové značení), Španělka Clara Aguilera (S&D, byla zpravodajkou COMAGRI pro udržitelné používání pesticidů), Jeremy Decerle (FR, Renew, FSDN), Peter Jahr (DE, EPP, zpravodaj pro Strategické plány SZP), Jan Huitema (NL, Renew) ani Ulrike Müller (DE, Renew, koordinátorka Renew v COMAGRI).
Do Evropského parlamentu (a možná i COMAGRI) se naopak vrací Norbert Lins (DE, EPP, dosavadní předseda COMAGRI), Herbert Dorfmann (IT, EPP, koordinátor EPP v COMAGRI), Elsi Katainen (FI, Renew), Jan-Bert Ruissen (NL, ECR), Daniel Buda (RO, EPP), Asger Christensen (DK, Renew) nebo Alexander Bernhuber (AT, EPP, stínový zpravodaj pro udržitelné používání pesticidů).
Po pětileté pauze by ve Výboru COMAGRI mohla zasedat nyní zvolená Ester Herranz García, španělská europoslankyně za EPP, která v letech 2018 – 2019 zastávala post zpravodajky pro Strategické plány SZP – připomenutí její tehdejší pozice k SZP naleznete v posledním odstavci tohoto článku. Po jejím nezvolení v roce 2019 post zpravodaje převzal Peter Jahr (EPP, DE). Zájem o COMAGRI by také mohla mít nově zvolená španělská europoslankyně Carmen Crespo (bývalá regionální ministryně zemědělství Andalusie), Katarína Roth Nevedalová (SK, v COMAGRI zasedala jako nezařazená už v závěru minulého mandátu), Balázs Gyorffy (prezident maďarské agrární komory) nebo nová francouzská europoslankyně Céline Imar (mluvčí svazu producentů obilovin Intercéréales).
Ze zelených a levicových europoslanců se do Evropského parlamentu vrací Luke Ming Flanagan (IE, GUE), Tilly Metz (LU, Zelení), Anja Hazekamp (NL, GUE) a Martin Häusling (DE, Zelení). Do zemědělsko-potravinářských témat a témat životního prostředí se opět zapojí i Maria Noichl (DE, S&D, ochránkyně práv zvířat), Monika Hohlmeier (DE, EPP, zastánkyně propojenosti zemědělských podniků na konečného uživatele) i Pascal Canfin (FR, Renew, současný předseda Výboru COMENVI).
Mezi europoslanci se v budoucích pěti letech bude pohybovat i několik bývalých komisařů. O Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (COMENVI) by moli mít zájem Vytenis Andriukaitis (v letech 2014 – 2019 komisař pro zdraví) a Virginius Sinkevičius (v letech 2019 – 2024 komisař pro životní prostředí.
Ester Herranz García jako zpravodajka k SZP navrhovala, aby pro základní podporu příjmů pro udržitelnost (BISS) bylo v rámci každého členského státu vyčleněno minimálně 70 % obálky pro I. pilíř SZP; podpořila zachování současné obálky pro podpory vázané na produkci (VCS) na úrovni 13 + 2 %; a podpořila, aby platby pro oblasti s přírodními či jinými zvláštními omezeními byly i nadále zahrnuty do environmentálních opatření, pro které je vyčleněno 30 % v rámci obálky pro II. pilíř SZP. Zastropování by podle Garcíi mělo být povinné, členské státy by si ale měly moci určit vlastní výši stropu. Strop pro přímé platby nesmí být nižší jak 100.000 EUR, horní hranice stropu by měla být libovolná. Do zastropování by podle Garcíi neměly spadat eko-schémata a podpory pro mladé zemědělce. V rámci definice mladého zemědělce García navrhla navýšit věkový limit ze 40 na 45 let, podpory by měly být vypláceny po dobu 7 let, a výše obálky by měla být minimálně taková, jaká byla v období 2014-2020. Redistributivní platby by měly být vypláceny na prvních 30 hektarů, nebo na národní průměr velikosti zemědělského podniku.