Ministři zemědělství členských států EU se sešli dne 29/04/2024 na zasedání Rady ministrů v Lucemburku. Ministři projednali řadu aktuálních témat, v rámci hlasování rovněž přijali politickou dohodu k revizi takzvaných snídaňových směrnic i směrnici o lhůtách pro přijetí nových standardů pro zveřejňování informací o udržitelnosti velkými a malými a středními podniky ze strany Komise (tato směrnice odkládá přijetí nových standardů o dva roky, tedy do června 2026, cílem je umožnit společnostem soustředit se na provádění již přijatých standardů a snížit jejich zátěž).
Hlavním projednávaným bodem byla rychlá a strukturální reakce na současnou situaci v odvětví zemědělství v EU. Ministři zhodnotili přijatá opatření a iniciativy, které byly doposud realizovány a uvítali výsledek hlasování Evropského parlamentu ke zjednodušujícímu balíčku SZP. Rada by navrhované změny SZP měla přijmout dne 13/05/2024. Ministři diskutovali také o možných budoucích opatřeních zaměřených na snížení administrativní zátěže zemědělské politiky pro zemědělce i členské státy a na silnější postavení zemědělců v potravinovém řetězci. Mezi diskutovaná opatření patřil například přezkum směrnice o nekalých obchodních praktikách, zjednodušení procesu schvalování strategických plánů SZP, odložení provádění nařízení o odlesňování i přezkum technických aspektů monitorování v rámci SZP. Komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski vyzval ministry, aby co nejdříve předložili Komisi pozměněné strategické plány SZP, zavázal se k tomu, že zajistí rychlé a účinné posouzení předkládaných změn.
Řada členských států (DE, AT, BG, HR, EE, FR, DE, HU, LV, LU, MT, PL, RO, SK, SI) rovněž podpořila žádost Německa o zvýšení prahové hodnoty pro státní podporu de minimis z 25.000 EUR na 50.000 EUR (Evropská komise uvedla, že zahájí revizi nařízení o podpoře de minimis v zemědělství, současná pravidla byla naposledy revidována v roce 2019, platí do konce roku 2027). Někteří ministři také podpořili posílení flexibility i v dalších pravidlech DZES, zejména DZES 2 (ochrana mokřadů a rašelinišť) a DZES 4 (zachování minimálního půdního pokryvu s cílem zabránit erozi půdy). Změny obou DZES podpořil francouzský ministr zemědělství, změny u DZES 2 podpořili i zástupci Irska a Lotyšska. Evropská komise zastoupená komisařem pro zemědělství a rozvoj venkova Januszem Wojciechowskim navrhované změny údajně zváží.
Ministři dále projednali výsledky první výroční zprávy o výkonnosti SZP – přehled provádění SZP. Přestože všechny členské státy předložily své zprávy o výkonnosti SZP včas, ministři uvedli, že zátěž spojená s podáváním zpráv za rok 2024 bude větší, než za rok 2023. Ministři proto vyzvali ke zjednodušení požadavků na podávání zpráv v rámci SZP.
Rakousko v rámci jednání požádalo Evropskou komisi o okamžité pozastavení implementace pravidel EU zaměřených na boj proti odlesňování. Rakousko se obává dopadů na evropské zemědělce, aktuální předpisy je podle AT potřeba revidovat. Stanovisko podpořili rovněž ministři DE a LV, v rámci uzavřeného jednání ale podle informací evropských médií návrh podpořilo celkem 10 delegací. Komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Janusz Wojciechowski už o odklad implementace nařízení o odlesňování požádal předsedkyni Komise Ursulu von der Leyen.
V rámci diskuse o obchodních otázkách ministři zdůraznili nutnost zachovat otevřenou strategickou autonomii, potravinové zabezpečení, konkurenceschopnost EU i ochranu citlivých odvětví EU, jako je hovězí maso, drůbež, cukr, ethanol a některé druhy ovoce a zeleniny. Komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski zdůraznil pozitivní přínos obchodu pro EU zemědělství i čistou obchodní bilanci. Evropská Unie dosáhla podle komisaře v roce 2023 rekordní obchodní bilance s celkovým přebytkem 70 miliard EUR, což bylo o 22 % více, než v roce 2022 (jednalo se rovněž o druhý největší přebytek obchodní bilance na světě po Brazílii). Vývoz zemědělských a potravinářských produktů na Ukrajinu vzrostl v roce 2023 o 18 % (12 miliard EUR), hodnota dovozu z Ukrajiny v porovnání s rokem 2022 klesla o 10 %. V posledních měsících roku 2023 se dovoz z Ukrajiny do EU vrátil podle komisaře na předválečnou úroveň.
V rámci bodu Různé představila finská delegace bod zaměřený na udržitelné lesní biohospodářství, Francie zdůraznila klíčovou roli zemědělství, zemědělsko-potravinářského a lesnického sektoru v ekologickém přechodu.