Evropská komise představila dne 01/02/2024 návrh nové výjimky z uplatňování pravidel týkajících se zachování neprodukčních prvků na orné půdě (DZES 8). K zavedení výjimky Evropskou komisi už v polovině loňského roku požádala skupina sedmi členských států EU (žádaly o prodloužení výjimky povolené pro rok 2023 i na rok 2024 při zachování stejných pravidel). Upravený návrh, založený na částečném uplatňování DZES 8, pak v listopadu předložila na Radě EU Francie za podpory dalších deseti zemí. Podle francouzského návrhu by měl být zachován 7% podíl (nejméně 7 % včetně plochy meziplodiny nebo plochy plodin vážící dusík, přičemž minimálně 3 % z toho tvoří krajinné prvky, úhor s porostem a ochranné pásy), přičemž ale podle návrhu by celý podíl mohl být dosažen za pomoci pěstování meziplodin nebo plodin vázajících dusík. Tlak vůči umožnění výjimek vyvíjel na Evropskou komisi i Evropský parlament, konkrétně Výbor EP pro zemědělství a rozvoj venkova (COMAGRI) včetně českého europoslance Martina Hlaváčka (Renew). Evropská komise dlouho odmítala výjimky z uplatňování DZES 8 povolit, s ohledem na velký tlak ze strany ostatních institucí a rovněž vzhledem k protestům zemědělců ale dne 01/02/2024 návrh nové výjimky předložila. Evropská komise se ve svém návrhu přiklání k tomu, aby členské státy měly možnost rozhodnout, že zemědělci mohou výjimečně a dočasně splnit první požadavek standardu DZES 8 alternativním způsobem, pokud jde o rok 2024. Podmínka 7 % by měla být zachována, zemědělci by ale měli mít možnost těchto 7 % splnit i prostřednictvím pěstování dusík vázajících plodin nebo meziplodin. Komise se tedy rozhodla neprodloužit výjimku, která platila v roce 2023, ale přiklonila se k francouzskému návrhu z konce roku 2023. Celkem by tedy zemědělci měli mít k dispozici následující možnosti:

  • vyloučit 4 % neproduktivní půdy, včetně úhoru;
  • vyloučit 7 % (3 % pro neproduktivní plochy, 4 % v rámci eko-schémat);
  • vyloučit 7 % (3 % pro neproduktivní plochy a 4 % pro meziplodiny a / nebo plodiny vázající dusík, bez použití přípravků na ochranu rostlin);
  • a nově 7 % (buď neproduktivní plochy, a / nebo meziplodiny a / nebo plodiny vázající dusík).

Výjimka by měla být omezena pouze na rok 2024, neměla by mít vliv na pravidla v letech následujících. Další požadavky DZES 8 včetně například zachování krajinných prvků by měly zůstat v platnosti i pro rok 2024. Nová pravidla budou platit zpětně od 01/01/2024, členské státy budou muset Komisi oznámit zájem výjimku využít do 15ti dnů.

Více informací zde a zde.