(18/12/2022)   Rada ministrů zemědělství: ministři diskutovali o označování výživových hodnot na předních stranách obalů potravin i o udržitelném používání pesticidů; dosáhli politické dohody k rybolovným právům na rok 2023

Ministři zemědělství se sešli v termínu 11-12/12/2022 k poslední Radě ministrů zemědělství za českého předsednictví. Na programu jednání bylo jednání o rybolovných právech, označování výživových hodnot na přední straně obalů potravin, udržitelném používání pesticidů i dobrých životních podmínkách zvířat.

Označování výživových hodnot na přední straně obalu potravin: české předsednictví informovalo ostatní ministry členských zemí EU o výstupech z konference, která proběhla dne 10/11/2022 v Bruselu. Konference byla zaměřena na označování výživových hodnot potravin na přední straně obalu potravin a jeho přínosu k udržitelnosti, konference se účastnili zástupci českého ministerstva zemědělství, DG AGRI, FAO, Copa – Cogeca, ale i Potravinářské komory ČR. Proti zavádění příliš zjednodušujících systémů, mezi které typicky patří systém Nutri-Score, od začátku aktivně vystupovala Itálie, podporovala ji ale i Česká republika a české zemědělské a potravinářské organizace. Evropská komise na konci listopadu uvedla, že návrh na změnu označování výživových hodnot, který měl být předložen do konce listopadu 2022, bude odložen, nové datum plánovaného předložení zatím Komise nenastavila. Více v samostatné aktualitě níže.

Chráněné označování země původu (GIs) – viz samostatná aktualita níže.

Udržitelné používání pesticidů: ministři diskutovali o dokumentu českého předsednictví k udržitelnému používání pesticidů, konkrétně o požadavku směrem ke Komisi na předložení doplňkové studie, která by měla doplňovat předložené posouzení dopadů implementace nových pravidel (návrh Komise předložila v červnu 2022), a o novém návrhu na vymezení citlivých oblastí, podle kterého by bylo používání pesticidů v citlivých oblastech omezeno, ale už nikoli zakázáno, jak navrhuje Evropská komise. Dokument by mohl být schválen dne 19/12/2022. V dalším vyjednávání o národních redukčních cílech pro používání pesticidů bude pokračovat švédské předsednictví, které zahájí práce v Radě od ledna 2023. Komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakides uvedla, že Evropská komise pečlivě zváží případnou žádost Rady EU o poskytnutí dalších údajů k dopadům implementace směrnice / nařízení o udržitelném používání pesticidů a rozhodne o případných vhodných následných opatřeních. Doplňkové informace k dopadům by Komise mohla předložit do šesti měsíců. Kyriakides nicméně zdůraznila, že nadměrné používání pesticidů a přílišná závislost na nich je pro evropské potravinové zabezpečení a ziskovost zemědělských podniků skutečnou hrozbou.

Welfare zvířat: Evropská komise informovala ministry o hodnocení právních předpisů Unie týkajících se dobrých životních podmínek zvířat, která by měla být přepracována v průběhu roku 2023. Podle hodnocení současné legislativy pro dobré životní podmínky zvířat jsou současná pravidla nedostatečná. Hodnocení bude sloužit jako základ pro revizi legislativy, která má být předložena Komisí v září 2023. Ministři zemědělství obecně podpořili vytvoření nových a efektivnějších pravidel pro dobré životní podmínky zvířat, přičemž ale vyzdvihli potřebu dostatečně dlouhého přechodného období, finanční podpory a harmonizace pravidel i pro dodavatele ze třetích zemí. Revidovaný návrh by měl rovněž zajistit spravedlivější hospodářskou soutěž pro zemědělce a provozovatele potravinářských podniků v členských státech. Evropská komise do návrhu zahrne i klecové chovy, a to po tlaku ze strany občanské veřejnosti a environmentálních organizací, které v uplynulém roce odeslaly Evropské komisi úspěšnou petici Konec doby klecové, která požaduje zákaz klecových chovů všech hospodářských zvířat v Evropské Unii.

Situace na zemědělských trzích v kontextu probíhající války na Ukrajině: válka nadále vytváří tlak a nejistotu pro zemědělce a světové trhy, výrobci čelí výraznému zvýšení cen energií a pohonných hmot a mnoha logistickým problémům. Český ministr zemědělství Zdeněk Nekula uvedl, že Evropa byla zasažena masivním zvýšením cen energií a zemědělských vstupů, zvláště pak špatnou dostupností hnojiv v EU. Vysoké ceny energií mají významné dopady do živočišné výroby a produkce ve sklenících. Ministr zemědělství zmínil potřebu dlouhodobých řešení pro udržitelné zemědělství, např. precizní zemědělství a opatření, která jsou součástí cirkulární ekonomiky. Předsednictví poznamenalo, že téměř všechna odvětví živočišné výroby zažívají výrazné snížení produkce (mimo jiné kvůli nákazám). Vývoj situace je složitý, není možné ho předvídat ani v krátkodobém horizontu a s ohledem na globální charakter krize je nutné zajistit rovné podmínky a konkurenceschopnou produkci. Ministři zdůraznili kritickou situaci týkající se cenové dostupnosti hnojiv a dopad, který by to mohlo mít na celkové vyhlídky na sklizeň v příštím roce. Diskutována byla i možnost využití zemědělské krizové rezervy pro rok 2023. Komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Janusz Wojciechowski rovněž uvedl, že na situaci na trhu se podepsalo i suché počasí, které způsobilo v EU propad produkce kukuřice o 27 % oproti loňskému průměru. Dovoz kukuřice proto v letošním roce dosahuje rekordních hodnot, jen mezi červencem a listopadem se jednalo o 12 milionů tun. Dostupnost hnojiv by podle Komisaře měla být pro nadcházející měsíce přiměřeně zajištěna, problémem je ale jejich cenová dostupnost. Vysoké ceny zemního plynu totiž podle Komisaře v nadcházejících měsících vyřešeny nebudou. Vysoké ceny energií navíc nadále podporují vysokou inflaci u potravin pro spotřebitele. V listopadu mírně klesla na plus 10 %, v říjnu ale dosahovala 17,8 %. To vede ke změně spotřebitelského chování, což může mít negativní dopady pro zemědělce.

Strategické plány SZP: ministři potvrdili, že jsou připraveni provádět národní plány SZP od ledna 2023, přičemž první rok bude mimořádně náročný zejména pokud jde o nastavení kontrolních systémů a zajištění řádného provádění. Evropská komise už ke dni vydání evropského zpravodajství schválila všechny národní strategické plány, poslední, holandský, strategický plán byl schválen 13/12/2022. Irský ministr zemědělství Charlie McConalogue požádal Evropskou komisi o flexibilitu v prvních letech nového irského strategického plánu pro SZP. Důvodem je potřeba představit nové požadavky pro roky 2023-2027 irským zemědělcům i státním administrativním pracovníkům – jedná se ku příkladu o systém monitorování oblastí. Implementace pravidel nové SZP bude v prvních měsících náročná i přes snahu vlády o maximální podporu zemědělců.

Rybolovná práva: vyjednávání o rybolovných právech pro rok 2023 byla dlouhá a náročná, politické dohody ministři dosáhli po dvou dnech vyjednávání. Nová rybolovná práva pro rok 2023 by měla zohledňovat nejlepší dostupná vědecká doporučení a zároveň respektovat cíle společné rybářské politiky a víceleté plány EU pro různé mořské oblasti. Dohoda stanoví omezení odlovu pro více než 200 komerčních populací ryb v Atlantiku, Severním moři, Středozemním moři a Černém moři.

Více informací zde.

Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu