Evropská komise představila návrh nových pravidel pro výrobu plastů z biologického materiálů a plastů biologicky rozložitelných a kompostovatelných

Evropská komise předložila dne 30/11/2022 legislativní návrh pro výrobu plastů z biologického materiálů a plastů biologicky rozložitelných a kompostovatelných. Komise na svých stránkách uvádí, že používání těchto plastů musí splňovat řadu podmínek, aby mělo pozitivní dopad na životní prostředí a aby nedošlo k situaci, kdy by používání těchto plastů ještě více zhoršilo znečištění plasty, změnu klimatu a ztrátu biodiverzity. Podle nových pravidel biomasa, která je používaná k výrobě plastů z biologického materiálu, musí pocházet z udržitelných zdrojů, nesmí poškozovat životní prostředí a musí respektovat zásadu kaskádového využívání biomasy – výrobci by podle této zásady měli upřednostňovat využívání organického odpadu a vedlejších produktů jako vstupních surovin. Výrobci rovněž nesmí používat obecná tvrzení o plastových výrobcích, například že se jedná o „bioplasty“ nebo „plasty z biologického materiálu“. V rámci komunikace o biologickém obsahu by výrobci měli odkazovat na přesný a měřitelný podíl obsahu plastů z biologického materiálu ve výrobku (jako příklad Komise uvádí „výrobek obsahuje 50 % plastů z biologického materiálu“). K biologicky rozložitelným plastům Komise uvádí, že je třeba, aby byly určeny pro specifické použití, kde jsou prokázány jejich přínosy pro životní prostředí a hodnota pro oběhové hospodářství. Mělo by být zajištěno, aby biologicky rozložitelné plasty nebyly odhazovány jako odpad, musí být správně označovány tak, aby bylo zřejmé, jak dlouho bude jejich biologický rozklad trvat, za jakých podmínek a v jakém prostředí. Průmyslově kompostovatelné plasty by se pak měly používat podle Komise pouze v případech, kdy mají přinos pro životní prostředí, nemají negativní vliv na kvalitu kompostu a pokud existuje řádný systém sběru a zpracování biologického odpadu. Průmyslově kompostovatelné obaly budou podle Komise povoleny pouze pro čajové sáčky, kávové kapsle s filtrem a kávové polštářky, nálepky na ovoce a zeleninu a velmi lehké plastové sáčky. Výrobci musí vždy uvádět, že jsou výrobky certifikovány pro průmyslové kompostování v souladu s normami EU.

Malým a středním podnikům návrh podle Komise pomůže směrovat jejich investice tak, aby byly co nejprospěšnější pro životní prostředí i společnost. Pokud se malé nebo střední podniky potýkají s technickými či technologickými problémy souvisejícími s výrobou, používáním nebo likvidací těchto plastů, mohou požádat o finanční prostředky na výzkumu a inovace, ale zásady udržitelnosti této iniciativy se budou vztahovat i na ně.

Návrh bude nyní projednán Evropským parlamentem a Radou.

Více informací zdezde a zde.

Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu