Evropská komise předložila návrhy na redukci znečištění ovzduší a vody na nulu do roku 2050, zpřísnila pravidla a navrhla odškodnění pro osoby postižené špatnou kvalitou ovzduší, zaktualizovala i seznam znečišťujících látek pro monitoring v podzemních a povrchových vodách
Evropská komise představila dne 26/10/2022 návrhy na redukci znečištění vody a ovzduší na nulu, čehož by mělo být dosaženo nejpozději do roku 2050. Návrhy (týkající se znečištění ovzduší, znečištění povrchových a podzemních vod a čištění městských odpadních vod) spadají pod Evropskou zelenou dohodu, kterou Evropská komise představila v prosinci 2019. Klíčovým návrhem Komise je i návrh na odškodnění osob, které utrpěly újmu v případech, kdy došlo k porušení norem EU týkajících se kvality ovzduší. Nároky těchto osob by mohly být uplatňovány prostřednictvím kolektivních hromadných žalob. Každý členský stát by měl mít podle návrhu Komise možnost navrhnout vlastní konkrétní opatření k dosažení těchto cílů, tedy snížení znečištění vody a ovzduší na nulu do roku 2050, přičemž Komise by měla mát právo zahájit řízení o nesplnění povinnosti proti těm státům, jejichž opatření by byla nedostatečná. Národní opatření podle komisaře pro životní prostředí Virginijuse Sinkevičiuse umožní místním a regionálním orgánům snadněji postupovat proti znečišťovatelům, bude jim umožněno ukládání sankcí. Nově navrhované normy kvality ovzduší se podle vyjádření Komise blíží normám stanoveným Světovou zdravotnickou organizací, plně zohledňují jak technickou proveditelnost, tak i socioekonomická hlediska. Nová pravidla pro čištění městských odpadních vod pak zahrnují i seznam znečišťujících látek v podzemních a povrchových vodách. Komise ve svém návrhu na revizi seznamu znečišťujících látek v podzemních a povrchových vodách navrhla stanovit emisní normy pro 25 nových znečišťujících látek v povrchových vodách a upravit normy pro 16 stávajících znečišťujících látek na seznamu. Podle vyjádření Evropské komise přinesou nová pravidla kvality ovzduší a vody „jasnou návratnost investic, a to díky přínosům v oblasti zdraví, úspor energie, výroby potravin, průmyslu a biologické rozmanitosti“. Na základě poznatků ze stávajících právních předpisů navrhuje Komise zpřísnit povolené hodnoty znečišťujících látek a zároveň lépe zajistit jejich dodržování, aby se cílů v oblasti snižování znečištění dosahovalo v praxi častěji.
Čistější vnější ovzduší do roku 2030, splnění cíle nulového znečištění do roku 2050: jedná se o návrh revize směrnice o kvalitě ovzduší stanovující prozatímní normy EU pro kvalitu ovzduší do roku 2030, které budou více v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace. Nová pravidla rovněž pomůžou dosáhnout nulového znečištění do roku 2050. Komise navrhuje provádět pravidelný přezkum a přehodnocování norem kvality ovzduší s cílem reflektovat nejnovější vědecké poznatky; snížit roční mezní hodnoty pro hlavní znečišťující látky na více než polovinu; zavést odškodnění pro osoby trpící zdravotními obtížemi v souvislosti s ovzduším (skrze kolektivní žaloby); zajistit lepší přístup veřejnosti k informacím o kvalitě ovzduší; posílení pravidel pokud jde o sankce; konkrétní opaření budou na členských státech.
Lepší a nákladově efektivnější čištění městských odpadních vod: Evropská komise navrhuje usilovat o energetickou neutralitu tohoto odvětví do roku 2040; zlepšit kvalitu kalů, aby bylo možné je ve větší míře opětovně využívat. Povinnosti týkající se čištění vod se budou nově týkat i menších obcí nad 1000 obyvatel (aktuálně 2000), zavedeny by měly být integrované plány hospodaření s vodou ve větších městech, zavedeno by mělo být systematické monitorování odpadní vody na vybrané viry i v zájmu studia antimikrobiální rezistence. Členské státy budou rovněž povinny zjišťovat původce průmyslového znečištění s cílem zvýšit možnost opětovného použití kalů a vyčištěných odpadních vod a zabránit ztrátě zdrojů. Pravidla recyklace fosforu z kalů podporují jeho používání při výrobě hnojiv, z čehož bude podle Komise profitovat potravinářská výroba.
Ochrana povrchových a podzemních vod před novými znečišťujícími látkami: Komise navrhuje aktualizovat seznamy látek znečišťujících vodu, které je nutné v povrchových a podzemních vodách přísněji kontrolovat. Komise proto navrhuje na seznamy doplnit 25 látek včetně PFAS, glyfosátu a dalších pesticidů, bisfenolu A, některých léčivých přípravků proti bolesti či antibiotik. Komise dále navrhuje zavést povinné varování po havárii i zlepšení monitorování a podávání zpráv s cílem usnadnit další aktualizace seznamu. Komise rovněž navrhuje uznávat kumulativní nebo kombinované účinky směsí.
Návrhy budou nyní posouzeny Evropským parlamentem a Radou, projdou klasickým schvalovacím postupem včetně závěrečného trialogu. Po svém přijetí budou vstupovat v platnost postupně a budou stanovovat různé cíle pro roky 2030, 2040 a 2050, což by mělo poskytnout průmyslu a veřejnoprávním orgánům dostatek času na to se novým pravidlům přizpůsobit.
Více informací zde, zde, zde, zde a zde.
Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu