Hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová se otevřeně postavila za zavedení povinného jednoduchého nutričního označování potravin na přední straně obalu. „Určitým skupinám obyvatel to může výrazně pomoci v orientaci v tom, co by měli a neměli jíst,“ uvedla na kulatém stole k roli výživy a transparentního označování potravin ve vztahu k zdravotní prevenci české populace. Ten včera uspořádaly společně zdravotnický a zemědělský výbor v Poslanecké sněmovně.

Podle Pavly Svrčinové může být jednoduše rozpoznatelné a srozumitelné značení o výživové kvalitě na přední straně obalu potraviny prospěšné zejména u lidí s nižším vzděláním, u nichž nelze očekávat, že budou studovat do detailu složení potraviny a její energetické hodnoty. „Takže jakýkoli zjednodušující systém budeme podporovat. Teď záleží ještě na tom, k čemu se přikloní v Evropské unii. Zatím to vypadá, že tím lídrem je Nutri-Score,“ dodala.

Jak přimět lidi, aby nakupovali a jedli zdravěji?

Češi tloustnou, Evropa tloustne, lékaři bijí na poplach kvůli rostoucí epidemii obezity, která, zvláště v současné době, zůstává ve stínu epidemií jiných. Kvalitní strava, pohyb, spánek, to jsou mantry, o níž se boj s narůstajícími kilogramy opírá, ale čím snáze se to říká, tím hůře se to realizuje. A státy s vidinou rostoucích nákladů na stále nemocnější populaci (čeští odborníci hovoří o tom, že na boj s obezitou dává Česko deset procent svých nákladů na zdravotnictví) hledají další nástroje, jak neblahý vývoj alespoň zpomalit.

Jedním z nich je i snaha navést zákazníky v obchodech k tomu, aby do svých nákupních vozíků vkládali kvalitnější potraviny. A tak některé evropské státy začali požadovat po potravinářích, aby na obalech svých výrobků začaly uvádět jednoduchá nutriční schémata, která by, na rozdíl od informací uvedených malým písmem někde vzadu na obale, byla na první pohled čitelná a lidem srozumitelná.

Stranou nestojí ani Evropská unie, protože pravidla pro značení potravin jsou v Unii harmonizovaná. V praxi to znamená, že například na všech potravinách musí být na zadní straně obalu potraviny uvedena informace o složení, a to pevně stanovenou velikostí písma a jednotlivými složkami seřazenými sestupně od nejvíce po nejméně zastoupenou. Od roku 2016 platí také povinnost uvádět tabulku nutričních hodnot s informací o obsahu energie v potravině a dalších šesti základních živin, a to vždy na 100 gramů nebo 100 ml, aby bylo možné jednotlivé potraviny porovnávat.

Více zde.

Autor: Helena Sedláčková

Vydáno: 25. května 2022

Zdroj: https://www.zdravotnickydenik.cz/2022/05/hlavni-hygienicka-svrcinova-podporuje-povinne-zavedeni-jednoducheho-nutricniho-znaceni-potravin/