Evropská komise zveřejnila dne 23/03/2022 Sdělení o zajištění potravin a posílení odolnosti potravinových systémů. Součástí Sdělení je i několik krátkodobých a střednědobých opatření, která mají zajistit celosvětově dodávky potravin a pomoci zemědělcům a spotřebitelům v EU vyrovnat se s rostoucími cenami potravin a vstupních nákladů (energie, hnojiva). Komise ve Sdělení uvádí, že je EU připravena udělat vše pro to, aby přispívala k celosvětovému zabezpečení potravin, zejména pak na Ukrajině, v severní Africe, na Blízkém východě, v Asii a subsaharské Africe. Dostupnost potravin v EU není podle Sdělení v současné době ohrožena, protože je EU podle Komise u mnoha zemědělských produktů do velké míry soběstačná. Problémy jsou ale spojeny s produkty, u kterých je EU čistým dovozcem, například u krmných bílkovin, ale i s cenou potravin – u nízkopříjmových domácností by mohlo dojít k omezení přístupu k potravinám. Podpora Ukrajiny: Komise podporuje Ukrajinu při vypracování krátkodobé a střednědobé strategie potravinového zabezpečení a také při její realizaci. Cílem je zajistit dodávky vstupních materiálů na farmy a zachovat dopravní spoje i skladovací prostory, aby měli místní obyvatelé co jíst a aby se Ukrajině postupně podařilo obnovit export zemědělských produktů. EU zřídila program pro mimořádnou podporu Ukrajině, který disponuje prostředky ve výši 330 milionů eur. Program má pomoci zmírnit utrpení ukrajinského obyvatelstva tím, že mu zajistí přístup k základnímu zboží a službám a jejich ochranu. Dalším cílem bude obnova lokální civilní infrastruktury, rozvoj strategického plánování a zajištění energetického zásobování. Komise se postará o pravidelné hodnocení a analýzu cen potravin a nedostatečného zásobování potravinami, kromě toho hodlá zvýšit objem humanitární pomoci v regionech a u skupin obyvatelstva, které jsou nedostatkem potravin zasaženy nejvíce. Podpora zemědělců a spotřebitelů v EU: aby se potraviny staly finančně dostupnější, uvažují některé členské státy Unie o zavedení snížených sazeb DPH a podpoře hospodářských subjektů s cílem zmírnit nárůst maloobchodních cen. Země EU mají také podle Komise možnost čerpat finanční prostředky z fondů EU, jako je například Fond evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD), z něhož se financují opatření členských zemí za účelem zajištění potravin a základní materiální pomoci nejzranitelnějším skupinám obyvatelstva. Díky nově zřízenému Evropskému mechanismu připravenosti a reakce na krize v oblasti potravinového zabezpečení (EFSCM) bude provedena podrobná analýza rizik a zranitelných míst potravinového dodavatelského řetězce EU. Na základě zjištění pak budou vypracována doporučení a přijata příslušná opatření ke zmírnění dopadů stávající krize.
Komise přijala ve snaze pomoci evropským zemědělcům a spotřebitelům následující opatření:
Balíček podpůrných opatření v hodnotě 500 milionů EUR (včetně zemědělské krizové rezervy) na podporu výrobců, kteří byli důsledky války na Ukrajině zasaženi v největším rozsahu (viz samostatná aktualita)
Více záloh na přímé platby zemědělcům a další opatření pro rozvoj venkova týkající se plochy a zvířat (k dispozici od 16/10/2022)
Opatření na zabezpečení trhu s vepřovým masem (viz samostatná aktualita)
Zavedení mimořádné dočasné výjimky, díky níž bude možné pěstovat na půdě ležící ladem jakékoli potravinářské a krmné plodiny (viz samostatná aktualita)
Dočasná flexibilita stávajících požadavků na dovoz krmiv s cílem zmírnit tlak na trhu s krmivy
Komise dále předložila návrh nového, samostatného dočasného krizového rámce na podporu hospodářství, který se vztahuje rovněž na zemědělce, výrobce hnojiv a na odvětví rybolovu. Tuto státní podporu budou moci čerpat zemědělci, kterým se zásadním způsobem zvýšily vstupní náklady. Komise rovněž navrhuje, aby členské státy každý měsíc sdělovaly údaje o soukromých zásobách základních komodit pro potraviny a krmiva – tak bude mít včas jasný přehled o jejich dostupnosti. Evropská komise nadále zdůrazňuje, že udržitelnost potravinového systému je pro zajištění dodávek potravin naprosto klíčová, ve větší míře by ale měly být využívány inovace, které přispívají k udržitelnému zvyšování výnosů, a to včetně postupů precizního zemědělství, nových genomických technik, integrované ochrany rostlin a biologických alternativ chemických pesticidů.
Zdroj: Stálé zastoupení PK ČR v Bruselu