Vážení členové,
dovoluji si Vás upozornit prostřednictvím MZe ČR, tak, jak bylo avizováno na posledním zasedání LV, na naléhavou situaci týkající se celé řady potravin, které mají na etiketě odkaz na místo provenience, nebo jinými slovy, na místo původu výrobku. Jedná se o případy, kdy potravina svým označením naznačuje, že má vztah k určitému geografickému místu. Potravina však není na uvedeném místě vyráběna a na etiketě není uvedeno ,,skutečné místo původu“ potraviny. Spotřebitel je tak v těchto případech jednoznačně uváděn v omyl ohledně ,,skutečného místa původu“ potraviny, přičemž dochází k rozporu s platnou legislativou.
Fiktivní příklady klamavých označení, které se v současné době na trhu objevují:
- Pivo má na etiketě vícekrát uvedenou informaci „Pivovar Milovy“. Informace na etiketě tedy odkazuje na místo původu v Milovech na Vysočině, výroba piva však probíhá již 15 let v Brně. Na etiketě není uvedeno skutečné místo původu piva související s Brnem.
- Na etiketě párků je uvedeno „Krkonošské párky“. Informace o původu na etiketě odkazuje na Krkonoše. Výroba párků však byla přesunuta do Ostravy. Na etiketě není uvedeno skutečné místo původu párků související s Ostravou.
Ministerstvo zemědělství obdrželo několik indikací o výskytu výše uvedeného klamavého označování o místu původu, zejména v sektoru piva. Situace se týká i všech ostatních sektorů výroby potravin.
Z toho důvodu MZe ČR upozorňuje na stávající a již mnoho let platnou legislativu:
- Podle čl. 7 odst. 1 písm. a) nařízení (EU) č. 1169/2011 nesmějí být informace o potravinách zavádějící, mimo jiné, pokud jde o místo provenience.
- Podle čl. 26 odst. 2 písm. a) nařízení (EU) č. 1169/2011 je uvedení místa provenience povinné, pokud by opomenutí tohoto údaje mohlo uvádět spotřebitele v omyl ohledně skutečného místa provenience, zejména pokud by informace připojená k potravině nebo etiketa jako celek jinak naznačovala, že potravina je z jiného místa provenience.
Lze odvodit, že situace, kdy je na etiketě odkazováno na místo původu, kde k výrobě nedochází, je zapříčiněna např. přesunem výroby z jejího historického začátku. V takovém případě je akceptovatelné ,,pravdivý historický odkaz na původní místo výroby“ zachovat, avšak spotřebitel musí být informován o skutečném místě původu v současnosti. Pro naplnění potřeby jasného informování spotřebitele jednoznačně doporučuji uvádět informaci o skutečném místu původu, a to ve stejném zorném poli jako případný odkaz na historické a již neaktuální místo výroby.
Prostřednictvím MZe ČR upozorňujeme na nutnost dodržování požadavků všech platných legislativních předpisů a v tomto případě speciálně požadavků na informování spotřebitele o skutečném místě původu potravin.
Zdroj: MZe ČR, dopis PK ČR