ZDRAVOTNÍ A VÝŽIVOVÁ TVRZENÍ
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin se vztahuje na výživová a zdravotní tvrzení, která jsou uváděna v obchodních sděleních, ať už při označování a obchodní úpravě potravin nebo v reklamách týkajících se potravin, které mají být takto dodány konečnému spotřebiteli.
Nařízení obsahuje přílohu se seznamem schválených výživových tvrzení, včetně podmínek, za kterých mohou být tato tvrzení použita. Pokud jde o zdravotní tvrzení, tak lze použít pouze tvrzení schválená v soladu s tímto nařízením a obsažená v seznamu schválených tvrzení.
Působnost nařízení (ES) č. 1924/2006 Sb. - platí pro všechny potraviny včetně:
- minerálních vod
- pokračovací kojenecké výživy
- obilnýcn příkrmů a potravin pro malé děti
- doplňků stravy
- nebalených potravin
- náhrad celodenní stravy pro regulaci hmotnosti (od 27. října 2022 budou zdravotní a výživová tvrzení zakázána s výjimkou výživového tvrzení "přidaná vláknina" za předpokladu, že obsah vlákniny ve výrobku není menší než 10 g).
Působnost nařízení (ES) č. 1924/2006 Sb. - neplatí pro:
- počáteční a kojeneckou výživu - používání výživových a zdravotních tvrzení je do 22. února 2020 zcela zakázáno
- PZLÚ - používání výživových a zdravotních tvrzení je od 22. 2. 2019 zcela zakázáno podle Nařízení 609/2013, resp. delegovaného aktu č. 128/2016.
Výživová a zdravotní tvrzení lze při označování a obchodní úpravě potravin a v reklamě na potraviny uváděné na trh ve Společenství používat pouze v případě, že jsou v souladu s tímto nařízením.
Výživová a zdravotní tvrzení musí být založena na všeobecně uznávaných vědeckých poznatcích a jsou jejich prostřednictvím zdůvodněna.
Výživová tvrzení jsou přípustná pouze tehdy, pokud jsou uvedena v příloze nařízení a jsou v souladu s podmínkami stanovenými v tomto nařízení.
Výživová tvrzení připipusjí potravině příznivé vlastnosti na základě energie, živin či jiných látek obsažených či neobsažených v potravině (souvisí s obsahem).
Na stránkách Evropské komise byl vytvořen kompletní registr všech tvrzení – jak povolených, tak i nepovolených. Naleznete jej zde: http://ec.europa.eu/nuhclaims/.
Vzhledem k tomu, že příloha obsahující výživová tvrzení byla několikrát revidována, vyhledávejte v Úředním věstníku EU pouze konsolidovanou verzi !
Na stránkách Ministerstva zemědělství ČR naleznete další informace a související odkazy.
Vodítka k problematice výživových a zdravotních tvrzení naleznete na stránkách SZPI.
Zdravotní tvrzení jsou zakázána, pokud neodpovídají obecným a zvláštním požadavkům nařízení a pokud nejsou schválena v souladu s tímto nařízením a obsažena v seznamu schválených tvrzení stanovených v článcích 13 a 14.
Zdarvotní tvrzení poukazují na příznivý vztah mezi kategorií potravin, potravinou či její složkou a zdravím (souvisí s účinkem).
Obecně vzato, nařízení rozlišuje v rámci kategorie zdravotních tvrzení 3 typy tvrzení:
- tvrzení podle čl. 13 odst. 1 (tzv. generická nebo založená na obecně uznávaných datech),
- tvrzení podle čl. 13 odst. 5 (založená na nových vědeckých poznatcích nebo patentově chráněná) a
- tvrzení podle čl. 14 (o snížení rizika onemocnění a tvrzení týkající se vývoje a zdraví dětí).
Zatímco pro povolení tvrzení podle čl. 13 odst. 5 a podle čl. 14 podávají žádost samotní žadatelé (výrobci), pro tvrzení podle čl. 13 odst. 1 nařízení předpokládá, že vznikne celoevropský seznam povolených zdravotních tvrzení podle čl. 13 odst. 1.
Přehled základních právních předpisů vztahujících se k problematice zdravotních tvrzení:
- nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin;
- nařízení Komise (EU) č. 432/2012 ze dne 16. května 2012, kterým se zřizuje seznam schválených zdravotních tvrzení při označování potravin jiných než tvrzení o snížení rizika onemocnění a o vývoji a zdraví dětí;
- nařízení Komise (EU) č. 536/2013 ze dne 11. června 2013, kterým se mění nařízení (EU) č. 432/2012, kterým se zřizuje seznam schválených zdravotních tvrzení při označování potravin jiných než tvrzení o snížení rizika onemocnění a o vývoji a zdraví dětí;
- prováděcí rozhodnutí Komise (2013/63/EU) ze dne 24. ledna 2013, kterým se přijímají pokyny pro provádění zvláštních podmínek pro zdravotní tvrzení stanovených v článku 10 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006;
- nařízení Komise č. 907/2013 ze dne 20. září 2013 kterým se stanoví pravidla pro žádosti týkající se používání druhových popisů (názvů).
Na stránkách Evropské komise byl vytvořen kompletní registr všech tvrzení – jak povolených, tak i nepovolených. Naleznete jej zde: http://ec.europa.eu/nuhclaims/.
Dále je také stále možné využívat zdravotní tvrzení na bylinky, která jsou na tzv. on hold seznamu. Tento seznam naleznete např. na stránkách Státního zdravotního ústavu zde: http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/zdravotni-tvrzeni?highlightWords=hold+seznam.
Na stránkách Evropksé komise naleznete Rejstřík EU pro výživová a zdravotní tvrzení při označování potravin.
Na stránkách Ministerstva zemědělství ČR naleznete další informace a související odkazy.
Vodítka k problematice výživových a zdravotních tvrzení naleznete také na stránce SZPI.
Prezentace SZPI_Výživová a zdravotní tvrzení