Evropská komise 02/07/2025 oficiálně představila návrh na změnu evropského klimatického práva, který stanovuje nový závazný cíl pro rok 2040 – snížení čistých emisí skleníkových plynů o 90 % oproti úrovni roku 1990. Tento krok navazuje na stávající cíl alespoň 55 % snížení do roku 2030 a na dlouhodobý závazek klimatické neutrality do roku 2050. Podle Komise je stanovení cíle na rok 2040 povinné podle platného klimatického práva, které vyžaduje návrh nejpozději šest měsíců po prvním globálním hodnocení pokroku v rámci Pařížské dohody. Návrh vznikl na základě doporučení Komise z února 2024 a po rozsáhlých konzultacích s členskými státy, Evropským parlamentem, průmyslem, vědeckými institucemi a občanskou společností.

Legislativní návrh zavádí nový cíl 90 % snížení čistých emisí oproti roku 1990 a zakotvuje povinnost připravit následné revize politik tak, aby tento cíl byl dosažitelný. Dokument přitom zdůrazňuje principy technologické neutrality, spravedlivého přechodu, podpory konkurenceschopnosti evropského průmyslu a flexibility mezi sektory. Součástí návrhu je i možnost omezeného využití mezinárodních uhlíkových kreditů až do výše 3 % emisí z roku 1990, a to od roku 2036, a větší role domácích permanentních pohlcení uhlíku v rámci systému EU ETS. Komise ve svém sdělení vysvětluje, že nový cíl má zajistit investorům a průmyslu potřebnou předvídatelnost a stabilitu pro transformaci na čisté technologie a energetiku. Klimaticky neutrální hospodářství má přinést úspory na fosilních dovozech, snížit škody způsobené změnou klimatu, posílit evropskou energetickou nezávislost a zajistit dlouhodobou odolnost vůči cenovým šokům. Návrh je úzce propojen s politikami jako Clean Industrial Deal, Competitiveness Compass a Affordable Energy Action Plan, nezmiňuje ale certifikační rámec pro odstraňování uhlíku. Komise připomíná, že podpora dekarbonizace průmyslu má být provázena cílenou státní podporou, daňovými pobídkami, modernizací pravidel pro uhlíkové vyrovnání na hranicích (CBAM) a podporou investic do čistých technologií. Důležitým prvkem návrhu je princip spravedlivého přechodu. Komise zdůrazňuje, že transformace musí být sociálně férová a nesmí nikoho znevýhodnit. Flexibilita umožní například členským státům vyrovnat slabší výsledky v sektoru využívání půdy (LULUCF) lepšími výsledky v dopravě či odpadovém hospodářství.

Návrh nyní putuje k projednání do Evropského parlamentu a Rady EU v rámci řádného legislativního procesu. Po jeho přijetí se závazný cíl pro rok 2040 stane klíčovým orientačním bodem pro přípravu a úpravu konkrétních klimatických politik a legislativních nástrojů po roce 2030. Komise avizovala, že postupně připraví návrhy na úpravy sektorových předpisů, které budou nezbytné pro dosažení tohoto cíle.

Více informací zdezde a zde.