Evropská komise dne 22. března zveřejnila dlouho očekávaný návrh směrnice o ekologických (zelených) tvrzeních. Dokument doplňuje návrh směrnice o posílení postavení spotřebitelů při ekologickém přechodu.Cílem návrhu týkajícího se zelených tvrzení je:
- učinit ekologická tvrzení spolehlivými, srovnatelnými a ověřitelnými napříč EU
- ochrana spotřebitele před„greenwashingem“
- přispět k vytvoření ekologického hospodářství EU tím, že bude spotřebitelům umožněno činit informovaná rozhodnutí při nákupu
- napomoci vytvořit rovné podmínky, pokud jde o environmentální výkonnost výrobků.
Zelená tvrzení jsou dobrovolná, producenti je tedy zveřejňovat nemusí, pokud se k jejich zveřejnění ale rozhodnou, Komise navrhla soubor pravidel, která mají zabránit tomu, aby byly informace nepravdivé nebo zavádějící.
Vývoj:
Podle průzkumu z roku 2020 většina Evropských občanů věří, že změna způsobu konzumace je nejjednodušším způsobem uskutečnění enviromentální změny, proto se v EU zvyšuje množství produktů označovaných jako zelené nebo udržitelné. Až 56 % respondentů narazila na zavádějící tvrzení, pro 61 % je obtížné určit, které produkty jsou šetrné k životnímu prostředí a 44 % zákazníků nemá důvěru v enviromentální značení. Na druhou stranu až 74 % firem používá více než dvě různé metody na měření dopadu na životní prostředí u svých výrobků. Každý způsob měření ale přináší různé výsledky u stejného produktu, proto se Komise snaží přijít s unifikovanou metodou měření ekologické stopy.
Metoda ekologické stopy (EF) byla testována v letech 2013 – 2018 s více než 2260 účastníky. Metoda je založena na mezinárodních osvědčených postupech. V roce 2018 byla dokončena pravidla produktové kategorie, mezi které jsou v sektoru potravinářství patří pivo, mléčné produkty, krmivo, balená voda, krmivo pro domácí mazlíčky, těstoviny a víno, v řešení jsou pravidla pro olivový olej. Aktuálně se diskutuje o možnosti zlepšení PEF tak, aby metoda byla relevantní a uživatelsky přívětivá pro všechny společnosti. Diskuze o potřebách zlepšení PEF probíhají také prostřednictvím FoodDrinkEurope.
Říjen 2021: Komise doporučuje, aby metoda PEF byla nezbytná pro zelená tvrzení na úrovni EU, tento návrh bude vznesen v prvním čtvrtletí 2022 a musí být schválen Parlamentem a Radou. Tento návrh nicméně nemá 100% podporu ani v rámci Komise. FDE podporuje dobrovolné použití PEF, cílem je jeho zjednodušení a zvažuje se porovnávání v rámci kategorií.
Prosinec 2021: Evropská komise přijala doporučení, která mají společnostem pomoci vypočítat dopad jejich produkce na životní prostředí a klima; dokument obsahuje i řadu doporučení pro potravinářský průmysl. Evropská komise vydala v polovině prosince 2021 Doporučení Komise (EU) 2021/2279 o používání metod stanovení environmentální stopy pro měření a sdělování environmentálního profilu životního cyklu produktů a organizací. Doporučení k dispozici zde.
22. března 2023: Evropská komise zveřejnila návrh směrnice o ekologických (zelených) tvrzeních.
Pro zobrazení informací je potřeba se přihlásit!
ZÁPISY Z FOODRINKEUROPE:ENVIRONMENTÁLNÍ INFORMACE