Potravinářská komora České republiky


Tisková zpráva PK ČR - Stanovisko PK ČR k nabízení kohoutkové vody v restauracích

Autor: PK ČR

Datum: 23. 07. 2013

Praha, 23. 7. 2013 – Potravinářská komora ČR již delší dobu se znepokojením sleduje mediální útoky směřující ke konzumaci balených vod. Naposledy to byl článek uveřejněný v Haló novinách „Není pití jako pití“, v němž autorka zcela mylně uvádí, že „není nic špatného na pití vody z vodovodu“ a že „nejnovější studie ukazují, že do špatně skladované vody (v teple, na slunci) se uvolňují toxické i rakovinotvorné látky (nikl, etanol, ethylenoxid, benzen a jiné) z obalu – plastové lahve“, aniž by však konkrétní studie jmenovala. Je podobnost s hysterií okolo „éček“ čistě náhodná? A je voda z vodovodu opravdu tak neškodná?

Každý průměrně informovaný spotřebitel v současné době již ví, že bezpečnost potravin není prioritou jen našich národních autorit, ale zejména výrobců potravin. Materiály a předměty přicházející do styku s potravinami, mohou obsahovat pouze látky, které jsou v EU povolené a které před svým schválením prošly důkladným posouzením rizika. Je to obdobné jako u éček… PET, do něhož jsou vody baleny, je prakticky nerozbitný, bezbarvý, lehký, průhledný polymer s vynikajícími bariérovými vlastnostmi. V posledních letech se hmotnost PET lahví neustále snižuje a v současné době může lahev vážit i 20 až 30 g. To představuje skutečnou výhodu, co se dopadu na životní prostředí týká. PET je jedním z nejvhodnějších materiálů pro balení přírodních minerálních a pramenitých vod. A je bezpečný…

Úvahy o zaměnitelnosti balených vod a zejména minerálních vod s pitnou vodu z vodovodního řadu jsou absolutně zcestné. Jedná se o produkty s naprosto rozdílnými vlastnostmi a hodnotami pro spotřebitele. Minerální vody, u nichž je prokázána fyziologická prospěšnost, jsou nepochybně správným produktem, jehož přiměřená konzumace by měla být jednoznačně podporována.  Pro kvalitu všech balených vod platí mnohem přísnější normy než pro chemicky upravovanou vodu z vodovodního řadu, která navíc není ani potravinou a nevztahují se na ni tudíž kontrolní mechanismy jako na balené nealkoholické nápoje.  U kohoutkové vody, která má za sebou možná pobyt v nekvalitním vodovodním řadu ve společnosti zbytků hormonů a léčiv, si spotřebitel o bezpečnosti může nechat leda tak zdát. Některá stravovací zařízení si nechávají za stočení vody dokonce platit. Proč?

PK ČR se znepokojením pozoruje podporu zaměřenou na doporučování pitné vody stočené z kohoutku.  Tato podpora má však jeden výrazný háček – spotřebitel se nikdy nedozví, z čeho je tato voda složena, jaké obsahuje látky a jak byla upravena. Nemá stálé složení. Není to potravina… Není přece jenom lepší vědět přesně, co a z čeho piju?

 

Pro více informací, prosím, kontaktujte:

 

Ing. Jarmila Štolcová, Ph.D., tisková mluvčí PK ČR, ředitelka pro marketing a komunikaci

Tel.: +420 296 411 196,  e-mail: stolcova@foodnet.cz

TZ_PK_23_07_2013_TZ ke kohoutkove vode.rtf [1.10 MB]


SoutěžRENOMIA - služby v oblasti pojištění potravinářských firem
spolupracujeme s


Potravinářská komora ČR ®
Počernická 96/272
108 03 Praha 10-Malešice
tel./fax: +420 296 411 187 (sekretariát)
tel.: +420 296 411 184-96
e-mail: foodnet@foodnet.cz
IČ: 63110652
DIČ: CZ63110652
ID datové schránky: snrmxu3