České Budějovice 10. února (ČTK) - Novým předsedou představenstva Výstaviště České Budějovice se stal Mojmír Severin. Jmenoval ho jediný akcionář firmy, jímž je Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF). ČTK to dnes řekl Severin, který již výstaviště řídil v letech 2018 až 2021. Věří v restart akcí po covidu, chce rozvíjet urbanistickou studii, kterou výstaviště má. Ve funkci nahradil Martina Karbana, jehož fond odvolal loni v prosinci v době, kdy byl dočasně ministrem zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Fond Severina jmenoval do funkce od 26. ledna. "Byl jsem osloven ze strany jediného akcionáře s touhle nabídkou," řekl ČTK Severin. Přijal ji proto, že osobní okolnosti, kvůli nimž loni na jaře skončil, pominuly a může zas naplno věnovat čas výstavišti. Na jeho jmenování dnes upozornil server iDNES.cz. Karban vedl výstaviště jako předseda představenstva od loňského června do prosince.

Výstaviště řídil Severin, rodák od moravského Kyjova od poloviny roku 2018 do loňského jara. Sedmačtyřicetiletý otec dvou dcer vedl jako ředitel firmu AgroConsult Bohemia, v GE Money Bank dělal ředitele sektoru zemědělství a ekoenergie. Vystudoval provozně podnikatelský obor na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Chce navázat na urbanistickou studii, kterou začali na výstavišti tvořit v roce 2018.

"Z větší míry jsme ji investicemi a rekonstrukcemi areálu naplnili. Teď se na ni spíše budeme dívat z větší perspektivy, a to v napojení na ostatní projekty kolem nás, například Město a voda. Co se týče obchodní činnosti, bude to takový restart všech našich výstavních a veletržních akcí v roce, který už snad nebude tolik postižen covidem, jak byly postižené ty roky předešlé," řekl Severin.

Největší akcí, kterou výstaviště pořádá, je agrosalon Země živitelka. Loni ho navštívilo 97.500 lidí, zhruba o 25.500 méně než v roce 2019, kdy se konala naposledy. V roce 2020 firma výstavu kvůli koronaviru zrušila, ztrátu na tržbách tehdy odhadla na 50 milionů Kč.

Při agrosalonu otevřelo loni výstaviště zmodernizovaný pavilon Z. Přestavělo ho na výstavní, kongresové a kulturní centrum s kapacitou až 1000 lidí. Šlo o největší investici firmy za poslední desetiletí, s dalšími menšími dosáhly loňské investiční výdaje 200 milionů Kč. Národní zemědělské muzeum loni při výstavě ohlásilo, že postaví v areálu dvě budovy. Náklady budou 460 milionů Kč, hotovo má být do roku 2025. Nové pobočky se zaměří na rybářství, zemědělské stroje a potraviny z jižních Čech. Do několika let chce výstaviště předělat i pavilony R1, R2 a R3. Do budoucna bude potřeba i parkovací dům, řekl ČTK již dříve místopředseda představenstva výstaviště Zdeněk Volf.

V roce 2020 skončilo budějovické výstaviště ve ztrátě po zdanění 38,9 milionu korun. Tržby mu klesly meziročně o 86 procent na 11 milionů korun. Příčinou byla koronavirová krize, kdy předloni většinu akcí včetně agrosalonu Země živitelka zrušilo. Vyplývá to z výroční zprávy.

Areál výstaviště zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 metrů čtverečních. Zakladatelem výstaviště, které zaměstnává asi 40 lidí, je Pozemkový fond ČR. Jediným akcionářem je PGRLF, v němž sto procent akcií vlastní Česká republika. Práva jediného akcionáře ve fondu zajišťuje ministerstvo zemědělství.

vkc dr