Praha 20. července (ČTK) - Lesní mateřské školy budou moct zajišťovat stravování dětí například pomocí pojízdných výdejen jídla. Vyplývá to z novely vyhlášky o školním stravování, kterou připravilo ministerstvo školství. V reakci na růst cen v posledních letech se nově upraví také finanční limity na nákup potravin. Novela bude účinná od 1. září.

Lesní školky nemají zděné budovy, takže dosavadní pravidla pro zajištění alespoň tří jídel denně jako v běžných školkách se u nich ukázalo jako problematické. Pokud chtěly být ve školském rejstříku, musely si nechat jídlo dovážet. Podle Asociace lesních mateřských škol ale řada nenašla ve svém okolí vhodného dodavatele jídla. Asociace proto v uplynulých letech usilovala o změny v legislativě, které by lesním školkám umožnily dávat dětem jídlo z domova od rodičů.

Novela školského zákona zavedla loni jako nový typ zařízení školního stravování výdejnu lesní mateřské školy. Úprava vyhlášky o stravování na to navázala. Podle ní v případě, že bude výdejna lesní školky poskytovat pokrmy bez přípravy, bude muset splňovat hygienické požadavky pro pojízdnou prodejnu. Když bude i jídla připravovat, bude se muset řídit podle přísnějších pravidel.

Od září se podle novely kromě toho navýší finanční limity na nákup potravin, které platí od ledna 2012. Podle Českého statistického úřadu se od té doby do loňska zvedla cena potravin o pětinu. Dosavadní limity cen pro školní stravování tomu podle ministerstva neodpovídaly. Úřad připustil, že změna může mít dopad na děti z chudších rodin, pro které bude hrazení školních obědů složitější. "Tento dopad na sociálně slabé žáky však vyrovnávají a řeší programy ministerstva školství a ministerstva práce a sociálních věcí, například projekt Obědy do škol, včetně navýšení přídavků na dítě v roce 2018,“ uvedl.

Ministerstvo původně navrhovalo také to, aby si jídelny napříště již nemohly vybírat, zda se při poskytování snídaně či svačin budou řídit takzvaným spotřebním košem, či pamlskovou vyhláškou. U těchto jídel se podle něj měly řídit vždy pamlskovou vyhláškou. Úřad argumentoval tím, že příprava svačin podle spotřebního koše je pro jídelny obtížná. Nakonec od toho ale ustoupil. Proti změně se vyslovily například Českomoravská konfederace odborných svazů, Svaz měst a obcí nebo Sdružení místních samospráv. Upozornily na obavy, že podmínky pamlskové vyhlášky jsou přísnější než spotřební koš. Pamlsková vyhláška již dříve zakázala prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a automatech. Spotřební koš určuje množství spotřeby vybraných druhů potravin za měsíc.

ptd ma