Potravinářská komora České republiky


Krátké zprávy:
-ÚOHS: Ani Penam zatím nemusí platit pokutu za údajný kartel
-Bývalí majitelé Fruty jsou podezřelí z tunelování, čeká je soud
-MfD: Středomoravským pivovarům vzrůstá odbyt pivních speciálů
-Pivovar Kutná Hora opraví starobylou vstupní bránu
-Likérka JBKB má nového marketingového ředitele, je jím Erik Čížek
-Agrofert koupil slovenskou společnost Hydina Cífer
-M.L. Moran: Jediným řešením situace Setuzy je narovnání
-Dánský Carlsberg hodlá postavit pivovar v Indii
-Ruská banka Avangard koupila čtyři německé sladovny

Autor: ČTK

Datum: 11. 12. 2006

Pekárna Penam zatím nemusí platit pokutu 13,2 milionu za údajnou kartelovou dohodu s konkurenty. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyhověl její žádosti a povolil posečkání zaplacení, řekl Filip Vrána z tiskového odboru ÚOHS. O pokutách pro Penam, Delta Pekárny a Odkolek teď bude rozhodovat krajský soud, konkurentům Penamu nedávno přiznal odkladný účinek. Samotný verdikt o kartelu už dříve zrušil, jeho rozsudkem se na žádost ÚOHS zabývá Nejvyšší správní soud (NSS).
Penam je s rozhodnutím ÚOHS spokojen. "Firma je ráda, že úřad využil svého práva a dovolil s placením posečkat, než se celá nejasná situace kolem dvou rozhodnutí definitivně rozuzlí," řekl mediální zástupce firmy Vladimír Bystrov.

Bývalí majoritní vlastníci zkrachovalého znojemského podniku Fruta půjdou kvůli podezření z vytunelování firmy před soud. Jan Halouzka a Antonín Žiška čelí po čtyřech letech vyšetřování obžalobě z trestných činů poškozování věřitele, zvýhodňování věřitele a porušení povinnosti v řízení o konkurzu, napsalo jihomoravské vydání Mladé fronty Dnes. Fruta, jeden z největších zpracovatelů zeleniny, skončila v prosinci 2002, propustila tehdy přes 120 zaměstnanců. Po firmě zůstal dluh přes 140 milionů. Obžalovaní převedli většinu majetku i pozemků na společnost svých známých. Soud ale v minulosti rozhodl, že byl převod protizákonný, a majetek se musel do Fruty vrátit. Z budov Fruty však mezitím zmizelo vybavení za několik desítek milionů, připomíná deník.

Pivovary střední Moravy hlásí zvýšený zájem o speciální piva, která se do obchodní sítě běžně nedodávají. Pivovar Holba v Hanušovicích na Šumpersku zaznamenal letos rekordní prodej takzvaného kvasnicového piva nebo vícestupňového speciálu. Se svým speciálem slaví úspěch i Pivovar Litovel na Olomoucku. Informovala o tom středomoravská Mladá fronta Dnes (MfD). Pivovary Holba a Litovel nyní připravují vánoční speciály. Litovel dodává na vánoční trh třináctistupňový Sváteční vánoční speciál, Holba postavila svůj speciál Šerák na stupňovitosti 13,51, která vychází z výšky jesenické hory stejného jména.

Pivovar Kutná Hora zahájil rozsáhlou rekonstrukci starobylé vstupní brány do svého areálu v městské části Lorec. Oprava bude stát přes 750.000 korun a skončí na jaře příštího roku, řekl ředitel Zdeněk Siblík. Jedním z důvodů rekonstrukce je podle Siblíka to, že pivovar během posledních let výrazně zvýšil své exportní aktivity. "To také znamená větší zatížení dopravními prostředky, které do našeho areálu vjíždí. Brána je nyní staticky narušena, proto ji musíme opravit a zároveň zpevnit," dodal. Tradice Pivovaru Kutná Hora, který je součástí nápojářské skupiny Drinks Union, sahá do roku 1573. Jeho nynější výstav se pohybuje kolem 200.000 hektolitrů ročně.

Likérka Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) má nového marketingového ředitele, jímž byl jmenován Erik Čížek. Ten v JBKB působil od roku 2004 na pozici marketingového manažera pro značku Becherovka, vína a Evian. V prosinci vystřídal Vlastimila Špeldu, který v rámci koncernu Pernod Ricard přešel do centrály v Paříži. Informovala o tom mediální zástupkyně likérky Eva Kotýnková.
Nový marketingový ředitel JBKB se chce zaměřit hlavně na podporu hlavních značek společnosti, kam patří Becherovka, a dále Jameson, Ballantine's a Havana Club. Interně se pak chci orientovat na další profesionální rozvoj marketingového týmu," uvedl Čížek.

Společnost Agrofert Holding rozšiřuje podnikatelské podnikatelské aktivity ve výrobě a zpracování drůbeže na Slovensku. Skupina, která patří podnikateli Andreji Babišovi, koncem léta koupila slovenský podnik Hydina Cífer. Napsal to slovenský deník Pravda.
Babiš, který v závodě v trnavském okrese získal 78 procent akcií, oznámil povinnou nabídku na převzetí zbývajících akcií. Agrofert už loni získal dvě největší slovenské drůbežárny Hyza Žilina a THP Topolčany. Převzetím Hydiny Cífer získal Babiš rozhodující postavení v nákupu drůbeže a jeho podíl se bude blížit dvěma třetinám.

Jedinou možnou variantou řešení situace kolem Setuzy, která nyní čelí exekuci majetku, je narovnání se státem. Uvedl to Zdeněk Šmejkal, spolumajitel firmy M.L. Moran, která Setuzu vlastní. Potravinářská firma se pře se státem o platnost čtyřmiliardového dluhu. Setuza ani její majitelé jej sice neuznávají, stát však na něm trvá. Proto dal před třemi týdny návrh na exekuci a soud mu vyhověl. Exekuce podle Šmejkala povede k destabilizaci Setuzy a jejímu konkurzu a navíc ji nelze technicky provést.

Dánský producent piva Carlsberg hodlá v Indii vybudovat pivovar v rámci společného podniku se skupinou investorů. Oznámila to firma, která tak hodlá využít silného růstového potenciálu indického trhu s pivem. Dodala, že účastníci společného podniku se dohodli, že očekávanou hodnotu investice nezveřejní.
Pivovar s roční kapacitou 450.000 hektolitrů zahájí provoz v prvním čtvrtletí roku 2008. "Celkový trh s pivem v Indii představuje zhruba osm milionů hektolitrů," uvedla společnost Carlsberg. Dodala, že z hlediska předpokládaného tempa růstu patří Indie mezi první tři trhy s pivem v Asii.

Ruská banka Avangard koupila čtyři německé sladovny od společnosti Friedrich Weissheimer Malzfabrik.  Avangard s tím oznámila, že se stala světově šestým největším producentem sladu pro výrobu piva a potravinářský průmysl. "Chtěli jsme zvýšit náš podíl na tomto trhu," řekl agentuře Reuters vlastník Avangard Kirill Minovalov. "Díky akvizici jsme největším výrobcem sladu v Rusku a Německu," dodal. Hodnotu transakce ale odmítl upřesnit. Minovalov pouze uvedl, že převzetí sladoven představuje pro Avangard dobrou transakci.


Potravinářská komora ČR využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Copyright (2006) The Associated Press (AP) – všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.